Még több program (börzék, nyílt napok, babamama - és kismama programok, táborok, strandok, játszóterek stb.) ITT!
RÓMAI KATOLIKUS TEMPLOM
Hosszúpályi, Szabadság tér 31. Tel.: 52/375-162
A római katolikus templom orgonáján játszott 1879. március 15-én és 1883. december 8-án Liszt Ferenc, ma már a református templomban látható.
REFORMÁTUS TEMPLOM
Hosszúpályi Szabadság tér 24.
A hosszúpályi református templom 1867 és 1897 között épült romantikus stílusban, a régi templom helyén, amely már annyira megrongálódott, hogy felújításra alkalmatlanná vált. A terveket Kocsi Sámuel készítette. Legutolsó felújítására 2002-ben került sor. A templom előtt látható a templomépítő lelkész, Báthory István síremléke, aki 37 évig volt a gyülekezet lelkésze. A templomban három emléktábla is található. Az egyik a gályarab-prédikátor Kocsi Csergő Bálint emlékét őrzi, aki élete végén, 1698 és 1713 között volt hosszúpályi lelkész. A másik emléktábla, az anyaszentegyházat bőkezűen támogató Bernáth családnak állít emléket. A harmadik az orgonán található, hirdetvén, hogy e hangszeren játszott Liszt Ferenc1879-ben. A hét regiszteres, egy manuálos, Nagyváradon készült hangszer eredetileg a római katolikus templomban állt. Azonban a katolikus patrónus, Zichy Géza, Liszt Ferenc javaslatára új hangszert készíttetett, s így a régi a református templomba került. Felújítására szintén 2002-ben került sor, ekkor került át a szószékkel szembeni karzatról a jelenlegi helyére. Kiváló állapota és eredeti barokk hangzása miatt a környék egyik legértékesebb orgonájának mondható a hangszertörténetileg is jegyezett hangszer.
GÖRÖG KATOLIKUS TEMPLOM
Hosszúpályi, Bocskai u.30.
ZICHY-KÚRIA
Hosszúpályi, Debreceni u. 2. (Bem József Művelődési Ház)
Tel: 52/375-114
Egy korábbi, leégett épület helyén Gróf Zichy Ferenc 1813 után emeltetett új kúriát késő barokk stílusban. A téglákat helyben égették, mindegyiken ott látható a Z. F. monogram. Itt szállt meg 1848-ban Bem József, és Liszt Ferenc is több ízben vendégeskedett a családnál. A földszintes, manzárdtetős épületet az 1910-es években historizáló szellemben, toldalékszárny hozzáépítésével L-alakúra bővítették. Az épületben ma művelődési ház és könyvtár működik.
HOSSZÚPÁLYI TÁJHÁZ ÉS SKANZEN
Hosszúpályi, Nagy u. 15.
Tel.: 52/598-421
A XIX. sz végén épült népi lakóház.
A tájház látogatása ingyenes!
BŐDI ISTVÁN FALUMÚZEUM ÉS TÁJHÁZ
Hosszúpályi Nagy utca 13.
Tel.: 36/20-487-8696
A tájházban minden kedves látogató betekintést kaphat a parasztember életéről, a lakásbelső és a melléképületek, valamint a berendezések az életmódról, a társadalmi hovatartozásról árulkodnak.A régi parasztemberek mindent maguk állítottak elő, a mindennapi ételt, a ruhát, a lakást, a gazdasági épületeket. Tudták, hogy csak magukra számíthatnak, ezért nagyon sok mindent megtanultak. A föld művelésével biztosították, maguk a család és a jószágok számára az élelmet. A munkájuk jó és szakszerű elvégzése után, valamint a jó Isten segedelmére számítva bízhattak abban, hogy elegendő termést hoz a föld, így az újig nem kell éhezniük. Ez az életmód megkívánta a körülöttük levő élővilág pontos ismeretét, tiszteletét. Ennek eredményeként összhangban éltek a természettel. A természet élővilága biztosította az életben maradást. A földművelés a jószágtartás mellett a halászat, vadászat is beletartozott a minden napi életükbe. Sok mindent szájhagyomány útján adtak át egymásnak, Ennek a tapasztalatnak az átadásakor igazat kellett mondani, mert a megfigyelésekből, csak így tudtak pontos következtetést levonni. Reméljük az idelátogatók választ kaptak a bennük felmerült kérdésekre a tájház látogatása során. Ebben a rohanó világban egy kicsit megállt az idő, volt arra lehetőség, hogy eltöprengjen mi igazán fontos az életben.