Fényszennyezés
Gondoltátok volna, hogy – míg egy nagyvárosban szabad szemmel csak egy-két tucatnyi csillag látható – egy mesterséges megvilágítástól mentes területen akár kétezer fénypontot is számlálhatunk az éjszakai égbolton? Mi okozza a fényszennyezést és milyen hatással van a mindennapi életünkre? Az előadásban hallhattok a Nemzetközi Sötét Égbolt Társaságról és a Csillagoségbolt parkokról is.
A környezettudományi előadást 8 éves kortól ajánljuk.
2022. április 23., szombat 11.00 óra és 24., vasárnap 15.00 óra
Fagyos kísérletek
Nagy hidegben úgy tűnhet, hogy a tudomány megbolondul: a levegő szétfolyik, a növények szilánkosra törnek, a felfújt lufi összezsugorodik, sőt akár egy banánnal is be tudjuk verni a szöget a fába. Próbáld ki nálunk, hogyan változtatja meg a hétköznapi tárgyakat az extrém hideg!
A kísérleti bemutatót 6 éves kortól ajánljuk.
2022. április 23., szombat 12.00, 14.00 és 16.00 óra
A denevérek világa
Mi is a denevér, emlős vagy madár? Hol laknak és miért veszélyeztettek a denevérfajok? Vajon minden denevér vérszívó? Kell-e tartanunk attól, hogy a hajunkba ragad? Az előadásból számos érdekesség kiderül ezekről a csodálatos, de félreértett állatokról.
A 40 perces interaktív előadást 8 éves kortól ajánljuk.
2022. április 23., szombat 13.00 óra
Élet egy csepp vízben
Vajon mik azok a papucsállatkák és a zöldszemesostorosok? Mi a különbség a barnamoszatok, a zöldmoszatok és a vörösmoszatok között? Mi okozza a vizeink zöld elszíneződését nyáron? Milyen extrém körülmények között is képes életben maradni a medveállatka? A foglalkozáson mikroszkóp alatt vizsgálhatják meg a gyerekek, milyen élőlényekkel találkozhatunk egy csepp vízben.
A 30 perces ismeretterjesztő foglalkozást 8 éves kortól ajánljuk. A programra csak korlátozott számban tudunk látogatókat fogadni. Regisztráció a helyszínen.
2022. április 23., szombat 15.00 óra
Vasárnapi tudomány: Távcsővel a kézben
Az ismeretterjesztő programsorozat keretében vasárnaponként izgalmas tudományos kalandok várják a gyerekeket. A résztvevők az egyórás foglalkozásokon bepillanthatnak a különböző tudományterületek rejtelmeibe.
Miről ismerhető fel egy zöld küllő, kék cinege vagy egy fekete rigó? Távcsővel a kézben megfigyelhetik a gyerekek a Botanikus Kert madárbarát kertjének lakóit, és vadászhatnak az állatvilág „képtelen” lényeire is.
2022. április 24., vasárnap 10:30-11:30
A programon az Agórába szóló belépőjeggyel lehet részt venni. A foglalkozásra csak korlátozott számban tudunk látogatókat fogadni, ezért érdemes előre regisztrálni. Az előzetes bejelentkezéseket a regisztracio@agoradebrecen.hu email címre várjuk. Az egyórás foglalkozás pontosan fél 11-kor kezdődik, gyülekező a fogadótérben.
Bolygónk a Föld
A Föld az otthonunk, de vajon mennyit tudunk róla? Valóban gömb alakú a bolygónk? Mindig 24 órából állt a Földön egy nap? Tényleg a Mount Everest a legmagasabb hegyünk? Az előadásból kiderül az is, hogy elképzelhető-e akár -90 Celsius-fokos hideg is a Földön.
A környezettudományi programot 8 éves kortól ajánljuk.
2022. április 24., vasárnap 11.00 óra
Villámshow
Mik azok a szikrák, és hogyan jönnek létre a villámok? Miért van hangjuk és fényük? Milyen hatással vannak környezetükre és kell-e tőlük félnünk?
A látványos fizikai kísérleti bemutatót 6 éves kortól ajánljuk.
2022. április 24., vasárnap 12.00, 14.00 és 16.00 óra
A beporzás mesterei
Hogyan csalogatják magukhoz a virágok a beporzókat? Gondoltátok volna, hogy hüllők vagy majmok is szerepet játszhatnak a beporzásban? Vajon ugyanúgy látják a virágokat az állatok, mint mi emberek? És milyen hatással lenne a Földünkre, ha a méhek kipusztulnának? Az előadás során az érdeklődők megtudhatják azt is, hogyan kommunikálnak egymással a méhek.
A 30 perces előadást 6 éves kortól ajánljuk.
2022. április 24., vasárnap 13.00 óra