Jelenlegi hely

Megújult a Békás-tó és környéke

 

A Békás-tó kibővítésével és környezetének megújításával 2014. augusztus 5-én befejeződött a Nagyerdő parkerdei részének rekonstrukciója, amely több lépcsőben valósult meg.
Teljesen megújult és funkciójában is kibővült Debrecen egyik ékessége, a Nagyerdei park. 2012. november 30-tól, a támogatási szerződés aláírástól kezdve 2014. augusztus 5-ig, a beruházás átadásáig több lépcsőben valósult meg az összességében több mint bruttó 2,6 milliárd forint értékű, „Komplex gyógyhelyfejlesztés a debreceni Nagyerdő parkerdejében” ÉAOP-2.1.1/E- 12-K2-2012-0001 elnevezésű projekt. Európai uniós és hazai kormányzati támogatásának szerződés szerinti összege bruttó 2.104.228.580 forint, kiegészítő munkálatokra pedig Debrecen Megyei Jogú Város Önkormányzata saját forrásból több mint bruttó 500 millió forintot fordított.
 
A komplex beruházás illeszkedik az Integrált Városfejlesztési Stratégiához, figyelembe véve a Nagyerdőn már megkezdett és tervezett komplex fejlesztéséket, így például a szállodafejlesztést, fürdőfejlesztést, a Nagyerdei Kultúrpark fejlesztését és a stadionfejlesztést. A projekt keretében komplex gyógyhelyfejlesztés valósult meg a Nagyerdő parkerdejének rehabilitálásával, valamint az ott található, illetve kapcsolódó attrakciók megújításával. Egy olyan minőségi rekreációs helyszín jött létre a megújult Nagyerdei parkban, a gyógyfürdő és az új stadion környezetében, amely egyedülálló az országban. A város zöld szívének megújulásával a gyógyfürdő-komplexum környezete ismét a minőségi pihenés és kikapcsolódás helyszínévé válik.
 
A projekt hivatalos zárórendezvényén, 2014. augusztus 5-én Kósa Lajos polgármester elmondta, időszerű volt a parkerdő megújítása, hiszen régóta nem történt itt komolyabb fejlesztés, pedig a belváros mellett a kikapcsolódni vágyók ezt a területet kedvelik leginkább. A tervek szerint autóval nem is lehet majd behajtani ide, maximálisan a pihenést szolgáló övezet lesz a Békás-tó környéke. Papp László alpolgármester éppen ezt emelte ki: míg az új Nagyerdei Stadion körül a sportolásé a főszerep, addig a Békás-tónál elsősorban a rekreációé, a feltöltődésé.
 
A Békás-tó megújítása kapcsán egy észak-déli és egy keleti-nyugati ágat létesítettek, míg a mederben egy kisebb és egy nagyobb szigetet alakítottak ki. A tó középső részé felett híd biztosítja a gyalogos közlekedést. A tó mélysége 1,35-2,2 méter között változik. A tavon átvezető híd két oldalán, azzal párhuzamosan körülbelül 1,5 méter szélességben előre gyártott beton-áteresz elemek alkalmazásával csökkentett – 30-40 centiméteres vízmélységet – alakítottak ki. Az állandó vízszintet automata vízszintszabályozó biztosítja. A munkálatok során a korábbi 5.000 négyzetméteres vízfelület 7.850 négyzetméterre bővült. A tó új víztérfogata mintegy 12.000 köbméter. A fejlesztés révén a víz betáplálása az újonnan létesített kútról a csobogón keresztül gravitációsan történik. Az új kút vízhozama 200 liter/perc.
 
A meglévő kétéltű- és hüllőfauna faj- és egyedszám-felmérését követően a beruházás kezdetén az állatokat ideiglenesen a Debreceni Egyetem Botanikus Kertjének tavába mentették át. A kivitelezés befejezését követően azok még az idén visszakerülnek a megújult tóba. A madárfauna az élőhely végleges kialakulása után természetes módon települ vissza. A tavi élővilág visszaállítás érdekében vízi és mocsári növényzet került a tó partjára – mintegy 1800 darab, vegyes fajtákból. A tavi élőhely oxigéndúsabb környezetének biztosítása érdekében 3 úszó tó-levegőztetőt telepítettek.
 
Az általános parkrekonstrukció során olyan jól használható, látványos burkolat- és térarchitektúra került kialakításra 1,4 hektáron, mely meghatározza a terület karakterét, biztosítja az akadálymentes közlekedést, és sokoldalúan berendezhető, rendezvénytérnek is alkalmas felületeket alkot. A területen 860 méternyi, kerékpározásra is alkalmas utat is kialakítottak, 10 kerékpár elhelyezésére alkalmas biciklitárolóval. A Medgyessy sétány középső sávja is új burkolat-architektúrát kapott, a meglévő fasor megóvásával. A terepadottságok rendezése során új gyepesített és cserjés felületek jöttek létre. A díszpark látványban összefüggő, színes virágokkal beültetett terület, mely a fő gyalogos közlekedési tengelyt díszíti. Teljes felújításra került a park közvilágítása (400 méteres hosszúságban), továbbá a közbiztonság javítása érdekében 10 kamerából álló kültéri térfigyelő rendszert is telepítettek, melyet a rendőrség felügyel. Az ide látogatók kényelmét, nyugodt kikapcsolódását szolgálja 124 új pad, 10 napozó, 4 ivókút, 68 hulladékgyűjtő, továbbá 3 sakkasztal, 1 óriás sakk-tábla és 1 petanque-pálya.
 
A szabadtéri színpadtól keletre eső, a gyógyfürdő kerítése mentén húzódó erdei ösvény mintegy 100 méter hosszú szakasza mellett új szolgáltatásként egy felnőttek által is használható szabadtéri kondipark épült. Így a játszótér közelében családbarát módon, minden korosztály aktívan és ingyenesen kapcsolódhat ki egész évben. Az elhelyezett fitnesz-eszközök – lábnyújtó, húzódzkodó, egyensúlyozó – akadálymentes és vandálbiztos kialakításúak, használatukat magyarázó táblák segítik.
 
A séta- és kocogóösvények találkozási pontjától tanösvény indul a Nagyerdei park gazdag természeti értékeinek tudatosabb, jobb megismertetése céljából. Különlegesség, hogy a szöveges tájékoztató táblák mellett 7 mászó-szobor hívja fel a figyelmet a Nagyerdő természeti értékeire. Ezekkel a szerethető, fából készült nagy méretű alkotásokkal a gyerekek játszatnak, felmászhatnak rájuk. Ezen kívül az erdei pihenőkben 5 úgynevezett land-art alkotás látható, amelyek különleges, egyedi arculatot adnak az erdei ösvényeknek.
 
Biztonságos, korszerű, akadálymentesített játszóteret is kialakítottak a 3-12 éves korú gyermekek számára, amely természetszeretetre nevelő aktivitást, testmozgási lehetőséget nyújt 600 négyzetméteren, 16 kreatív játék kihelyezésével. Az új játszótér tematikájában visszaköszön a Békás-tó hangulata, ahol többek közt különleges „óriás” béka, kötélpálya és játszóház is várja a gyerekeket. Az egyedi játszótér tervezése az ASAPA alkotócsoport munkája. Az ASAPA alkotócsoport tagjai szobrászművészek, nevükhöz fűződik a Millenáris Parkban található „Zöld Péter” népmese-játszótér létrehozása.
A szociális blokkok a környezetbe illeszkedőek, s két funkcionális egységre bonthatóak: vizesblokk – benne női, férfi, mozgáskorlátozott WC, pelenkázó (északi oldal) –, büfé raktárhelyiséggel (déli oldal).

A fejlesztés során megújult park védett természeti és épített értékeinek megőrzését elősegítendő, a területet teljes egészében bekerítették, ezzel lehetővé téve annak éjszakára történő bezárását. Papp László alpolgármester úgy nyilatkozott, a park éjfél és reggel 6 óra között lesz zárva.

Forrás, kép: debrecen.hu

 

 

Az információk változhatnak, érdeklődj a megadott elérhetőségeken!
Pontatlanságot találtál? Itt jelezheted nekünk!

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

A természet mosolya

Mit suttog az erdő?

Pályázat típusa: Természetvédelmi-irodalmi vers,-próza,-meseíró pályázatKorosztály: több korosztály: általános iskolások és középiskolásokBeküldési határidő: 2025. június 20.
A természet mosolya

A természet mosolya

Pályázat típusa: természetfotósKorosztály: több korosztály: általános iskolások és középiskolásokBeküldési határidő: 2025. június 20.
Stockholmi Ifjúsági Víz Díj

Stockholmi Ifjúsági Víz Díj

Pályázat típusa: tudományos - nemzetköziKorosztály: 15 - 20 éves középiskolásokBeküldési határidő: 2025. február 23.
Félévi bizonyítvány para: tényleg számít, vagy csak a szülők őszhajszálait szaporítja, avagy mit jósol a félévi bizonyítvány?

Félévi bizonyítvány para: tényleg számít, vagy csak a szülők őszhajszálait szaporítja, avagy mit jósol a félévi bizonyítvány?

Tudtad, hogy a január az egyik legstresszesebb hónap az iskolás gyerekek számára? Bizony a félévi bizonyítvány érkezése jelentős stresszt okozhat, miközben az év végi bizonyítvány már jóval kevesebb feszültséget szokott kiváltani.

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére