Jelenlegi hely

Mi történik, ha túlcsordul a Balaton? 3D-s domborzati térkép az Agórában

Az Agóra Tudományos Élményközpont hazánkban az elsők között készítette el azt a 3D-s dom- borzati térképet, amelyet a kaliforniai UC Davis Egyetem kutatói fejlesztettek ki, a legegysze- rűbb gyerekkori játékot ötvözve a földtudománnyal. Mozgásérzékelők és vetítés segítségével létrehoztak egy „kiterjesztett valóság-asztalt”, ahol a homok felszíne megelevenedik és élő, mozgó térkép jön létre.

A Homokozó 2.0 a kézzel alakított homokbuckákból igazi domborzatot varázsol. Az Agóra új eszközével a látogatók megépíthetnek egy ismert domborzatot, vagy saját tájat is kialakíthat- nak, sőt még esőt is előidézhetnek. A homok felszínét folyamatosan pásztázza egy infrakamera, amely így pontosan letapogatja a homokozó felszínét. Ezt a domborzatot a pro- jektor már topografikusan, szintvonalakkal és színekkel együtt vetíti vissza a homokra, létre- hozva egy 3D-s domborzati térképet. A domborzat nemcsak a hegyek és völgyek lejtését és ki- szögelléseit szemlélteti, ezzel közelebb hozva a topográfia tudományát, hanem mederként is szolgál a benne folyó virtuális víznek. A domborzat letapogatása után a szoftver kiszámolja, hogy egy adott mederben hogyan folyik a víz, majd azt a magasságvonalakkal együtt levetíti a homokra. Ebből a látogató mindössze annyit érzékel, hogy a keze alatt formálódó tájon hul- lámzó tavak és sodró folyók alakulnak ki. A Homokozó 2.0-val testközelből megtapasztalható a földfelszín és a víz kapcsolata, az érdeklődők megeleveníthetnek olyan földtörténeti eseménye- ket, mint a hegyek felgyűrődése, a szigetek emelkedése és süllyedése, de átélhetik akár a Bala- ton keletkezését is.

Az Oliver Kreylos tervei és szabad felhasználású szoftvere alapján az Agóra által készített inter- aktív eszköz kiválóan alkalmas földrajzi és térképolvasási ismeretek elsajátítására, emellett pe- dig remek szórakozás. A Homokozó 2.0-ról készült video itt érhető el: https://www.youtube.com/watch?v=62Sz0XK-D0Q

Az információk változhatnak, érdeklődj a megadott elérhetőségeken!
Pontatlanságot találtál? Itt jelezheted nekünk!

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

A természet mosolya

Mit suttog az erdő?

Pályázat típusa: Természetvédelmi-irodalmi vers,-próza,-meseíró pályázatKorosztály: több korosztály: általános iskolások és középiskolásokBeküldési határidő: 2025. június 20.
A természet mosolya

A természet mosolya

Pályázat típusa: természetfotósKorosztály: több korosztály: általános iskolások és középiskolásokBeküldési határidő: 2025. június 20.
Stockholmi Ifjúsági Víz Díj

Stockholmi Ifjúsági Víz Díj

Pályázat típusa: tudományos - nemzetköziKorosztály: 15 - 20 éves középiskolásokBeküldési határidő: 2025. február 23.
Félévi bizonyítvány para: tényleg számít, vagy csak a szülők őszhajszálait szaporítja, avagy mit jósol a félévi bizonyítvány?

Félévi bizonyítvány para: tényleg számít, vagy csak a szülők őszhajszálait szaporítja, avagy mit jósol a félévi bizonyítvány?

Tudtad, hogy a január az egyik legstresszesebb hónap az iskolás gyerekek számára? Bizony a félévi bizonyítvány érkezése jelentős stresszt okozhat, miközben az év végi bizonyítvány már jóval kevesebb feszültséget szokott kiváltani.

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére