Az Anyatejgyűjtő Állomás kettős céllal jött létre. Egyrészt feladata összegyűjteni az anyatejet azon édesanyáktól, akiknek a saját gyermekük szoptatásán túl többletként termelődő anyateje is van, másrészt az anyatejadó édesanyák segítségével anyatejjel ellátni azokat a beteg, koraszülött és kis súlyú újszülötteket, akiket édesanyjuk anyatejjel táplálni nem tud.
Hogyan lehet valaki tejleadó anya?
Az első anyatejadást meg kell előznie néhány vizsgálatnak, amely az anyatejet megkapó csecsemők érdekében elengedhetetlen.
Ezek a következők:
- tüdőszűrés, ha nincs 1 éven belüli negatív lelet ( állandó lakhely szerinti Tüdőszűrő Állomáson végeztethető el, a vizsgálatról leletet kell kérni) (az anyatej termelődésére és a saját gyermekére nézve semmilyen káros hatása nincs a vizsgálatnak) Beutaló köteles!
- HIV-, vérvizsgálat - HIV ellenanyag szűrő vizsgálat, - ha nincs a várandóság ideje alatt elvégzett negatív lelet (Háziorvos tájékoztat hol vézik) Beutaló köteles!
- Wa-, (ezt a vizsgálatot a várandósság alatt általában az első vérvételkor elvégzik, a vizsgálatot többféleképpen és jelölhetik, ezek a következők lehetnek: WA vagy VDRL vagy LUES vagy RPR vagy TPHA vagy CARDOLIP vagy PORTNOY az eredménye: nem számszerű, hanem – negatív vagy pozitív A leletet be kell küldeni az Anyatejgyűjtő Állomásra, 1 éven belüli negatív eredmény fogadható el
- székletvizsgálat, a háziorvosától Beutalót vagy vizsgálatkérő lapot és SZÉKLETTARTÁLYT kell kérni, 1 hónapon belüli negatív lelet szükséges,
- és a bőr megtekintése
Csak érvényes, negatív leletek birtokában kezdődhet el az anyatejadás!
Tejadó anyák első megbeszélése, beutalók biztosítása, keddtől csütörtökig 9.00-től 12.30-ig.
Ha az anyatejadás idején olyan gyógyszerszedése válik szükségessé, amelynek a hatóanyaga átkerül az anyatejbe, akkor az anyatejadást a gyógyszerszedés idejére fel kell függeszteni.
Debrecenben az anyatej ára 3500 Ft/l ha beszállítást választják, 4000 Ft/l,ha behordják. Az ár adómentes jövedelem a tejadó anyák számára.
Ki kaphat anyatejet?
47/1997. (XII. 17.) NM rendelet a kötelező egészségbiztosítás keretében járó anyatejellátás feltételeiről
1. § A kötelező egészségbiztosítás ellátásairól (Ebtv.) és végrehajtásáról rendelkező 217/1997. (XII. 1.) Korm. rendelet 5. §-ának (3) bekezdésében foglaltak szerint térítésmentes anyatejellátásra jogosult
a) a koraszülött,
b) kis súlyú újszülött,
c) az érett újszülött és csecsemő, ha súlyos
ca) táplálkozási allergiában,
cb) felszívódási zavarban,
cc) hasműtéttel járó fejlődési rendellenességben szenved,
és az anya saját tejével táplálni nem tudja.
2. § Az 1. §-ban foglalt eseteken túl térítésmentes anyatejellátásra jogosult a csecsemő, ha az anya
a) fizikailag alkalmatlan az anyatejjel történő táplálásra,
b) olyan fertőző betegségben vagy mérgezésben szenved, amely a csecsemő egészségét veszélyezteti,
c) olyan gyógyszert szed, amely szedése a szoptatás időszakában ellenjavallt,
d) súlyos, gyakori tudatvesztéssel járó állapotban van,
e) pszichés állapota a szoptatást lehetetlenné teszi,
f) a szoptatás időszakában meghalt, vagy a gyermeket elhagyja.
3. § Ez a rendelet 1998. január 1-jén lépett hatályba.
Az anyatejet térítésmentesen (ingyen) kaphatják meg azok a csecsemők, akik számára fekvőbeteg-gyógyintézeti ellátásuk során, továbbá járóbeteg-szakellátásuk során a gyermekgyógyász szakorvos, illetve házi(gyermek)orvosuk anyatejet rendelt.
Az anyatejet vényre (receptre) kell havonta (1-31-ig) felírni.
Forrás