Az ősz legszebb hónapja, az év egyik legszebb időszaka hogyan kezdődhetne szebben, mint a Zene világnapjával?
Az UNESCO Nemzetközi Tanácsa Yehudi Menuhin kezdeményezésre emelte október 1-jét A ZENE VILÁGNAPja rangjára. Ez a nap a zeneművészet legnagyobb alakjaira emlékeztet, segíti a különböző kultúrák zenéinek jobb megismerését.
Összegyűjtöttük október első hetének debreceni zenei programokat Nektek.
Lélekmelengető koncert
2021. szeptember 30., csütörtök, 16.00
DEENK Bölcsészettudományi és Természettudományi Könyvtár, 4032 Debrecen, Egyetem tér 1.
Családi zenedélután a Déri Múzeumban
2021. október 1., péntek 16.30
Hangszerbemutatós koncert: játék, daltanulás, sok-sok hangszer: furulyák, citera, duda, tárogató, kaval, tilinkó, párosfurulya, ütőgardon. Vendég: Battai István Batka néptánctanár, népzenész.
A múzeumban
kamarakiállítás is nyílik „Népi hangszerek a Déri Múzeum Néprajzi Gyűjteményéből” címmel.
A múzeumba védettségi igazolvány szükséges a múzeumba.
Zenélő villámok
A naponta többször ismétlődő, 25 perces programra csak korlátozott számban tudnak látogatókat fogadni. A Zenélő villámok című program a kísérleti bemutató után kezdődik.
Agóra Tudományos Élményközpont, Debrecen, Nagyerdő, Botanikus Kert Bejárat a Móricz Zsigmond út felől!
Láttál már villámlást egy szobában? És hallgattál? A Frankensteint idéző eszközzel képesek vagyunk mennydörgő hangokat hallatni az ívkisülések forgatagából. A Tesla-tekercs ráadásul zenei hangok kiadására is alkalmas egy zongorabillentyűzet segítségével. Próbáld ki te is, hogyan lehet zenét szerezni villámokkal!
Koncert a Zene Világnapján
2021. október 01., 19.30 Kölcsey Központ
Műsor: Csajkovszkij: D-dúr hegedűverseny, op. 35. / VI. (h-moll, „Patetikus”) szimfónia, op. 74.
Közreműködik: Kállai Ernő – hegedű / Kodály Filharmonikusok Debrecen; Vezényel: Kollár Imre
Regisztrációs jegyár: 500 Ft. Regisztráció ITT.
Csajkovszkij D-dúr hegedűversenye a hangszer irodalmának egyik legtöbbet játszott remeke. 1878-ban a Genfi-tó mellett vakációzva vetette papírra, ahol súlyos magánéleti gondjai miatt keresett megnyugvást. A darab eredetileg a kor nagy hegedűs egyéniségének, a veszprémi születésű Auer Lipótnak szólt. Auer azonban fanyalogva fogadta a versenyművet, melyet végül aztán Adolf Brodsky mutatott be közönség előtt. Később Auer megbánta óvatosságát, olyannyira, hogy a partitúra nyomtatásra történő előkészítését is ő végezte. A D-dúr hegedűverseny ragyogóan ötvözi az európai versenymű-hagyomány erényeit a szláv nemzeti hangvétellel. Tételei, témái megkapóan dallamosak, mesteri kézzel formáltak és színesen hangszereltek.
Zorán Koncert
2021. október 4. hétfő, 19:00 Kölcsey Központ
Miért járnak az emberek Zorán-koncertre? Miért szeretnék oly sokan legalább évente egyszer színpadon látni Zoránt? Azért, mert minden Zorán-koncert ünnep.
Orosz Zenei Fesztivál
Zongoramaraton 1. – Kétzongorás koncert
2021. október 5., kedd, 17.30 óra Kölcsey Központ
Műsor:
- Csajkovszkij: Diótörő-szvit, op. 71a
- Rachmaninov: I. szvit, op. 5.
Közreműködik: Pregun Tamás és Szabó Marcell
Az Orosz Zenei Fesztivál debreceni, mini-maratoni koncertjein az orosz történetek lesznek a középpontban, három formátumban: kétzongorás, négykezes, illetve szóló zongoraművek. Rachmaninov I. szvitjét Csajkovszkijnak ajánlotta és egyik levelében úgy is hivatkozott rá, mint zenei képek sorozata (erre utal a „Fantázia-tablók” alcím is). A négytételes kompozíció négy költő versét dolgozza fel. A maraton „magját” Csajkovszkij balettjei adják: a három mese Csajkovszkij legkedveltebb művei közé tartozik, a kétzongorás koncerten a Diótörő-szvit lesz hallható.
Regisztrációs jegyár: 500 Ft
Zongoramaraton 2. - Négykezes koncert
2021. október 5., kedd, 18:45 Kölcsey Központ
Műsor:
- Csajkovszkij–Rachmaninov: Csipkerózsika-szvit, op. 66a
- Csajkovszkij–Langer: Hattyúk tava-szvit, op. 20a
Közreműködik: Balogh Ádám és Szabó Marcell
Mini-maratoni koncertjeinken az orosz történetek lesznek a középpontban, három formátumban: kétzongorás, négykezes, illetve szóló zongoraművek. A maraton magját Csajkovszkij balettjei adják: a három mese Csajkovszkij legkedveltebb művei közé tartoznak- A második koncerten a Hattyúk tava mellé a Csipkerózsika került, melyből nem más készített átiratot, mint a fiatal Rachmaninov.
Zongoramaraton 3. - Szólókoncert
2021. október 5., kedd, 20:00 óra Kölcsey Központ
Műsor:
- Prokofjev–Nyikolajeva: Péter és a farkas, op. 67.
- Csajkovszkij: Dumka, op. 59.
- Muszorgszkij: Egy kiállítás képei
Közreműködik: Szabó Marcell
Az Orosz Zenei Fesztivál debreceni, mini-maratoni koncertjein az orosz történetek lesznek a középpontban, három formátumban: kétzongorás, négykezes, illetve szóló zongoraművek.
A szólókoncert műsorának első darabjával megemlékezünk Szergej Szergejevics Prokofjev zeneszerző születésének 130 éves évfordulójára. Prokofjev edukációs céllal írott Péter és a farkas művét az orosz zongoraművész-zongoratanár, Tatjana Nyikolajeva írta át, aki a Zeneakadémián is adott hangversenyt az 50-es években. Csajkovszkij ritkán hallott Dumka zongoradarabjának az alcíme „jelenetek egy orosz faluból”, a falusi lét minden öröme és bánata megjelenik a kompozícióban. Zárásként Muszorgszkij zongoraciklusa hangzik el, melyet építész-festő barátja, Hartmann halála után írt meg. A sorozatban valódi és képzeletbeli festmények elevenednek meg, melyeket a visszatérő „sétamotívum” köti össze.