Nagyanyáink és dédmamáink ékszeres dobozaiban és szekrényeiben, a padlásokon elrejtett titkokra vadászni a legizgalmasabb nyári elfoglaltságaink közé tartozott gyerekkoromban.
A Déri Múzeum dolgozóit is lázba hozhatta, hogy a múzeum raktáraiban rejtőzködő értékeket most egy időszakos kiállítás keretéig elővehették. A megannyi apró tárgy, gyönyörű ruha a múzeum "Polgári sikk" elnevezésű új kiállításán május 3-ig csodálható meg.
Miért öltözködtek krinolinba a nők és kínozták magukat a fűzőkkel? Hogyan alakult ki a melltartó? Hány és milyen színű pongyolája kellett legyen a staffirungba egy mennyasszonynak és mennyi egy nagypolgári életet élő nőnek? Hogyan zajlottak a bálok és miért lettek inkább teadélutánok? Tudtad, hogy az ötórai teára hét óra előtt nem illet érkezni? Megannyi apró kérdés, melynek megválaszolásával finom részleteiben rajzolódik ki az elmúlt 170 év társadalmi és öltözködési korrajza.
A kiállításon megannyi női titok, ruhák, ékszerek, kiegészítők a legyezőktől a fehérneműkig, enged betekintés egy polgári otthon, a divat és a polgárosodás debreceni sajátosságokat is felvonultató életmódjába.
ADL - Debrecenimami