Jelenlegi hely

Mi a titka az egészséges és kiegyensúlyozott időskornak?

Egyre inkább elfogadott tény, hogy az öregedés, az időskor nem egy betegségekkel tarkított időszak életünkben. Megfelelő aktivitással (szellemi és fizikai), életmódunkra odafigyelve, különféle módszerekkel, tudatos életfelfogással nem kell lemondani az élet szépségeiről. Érdemes már korán odafigyelni a helyes táplálkozásra, mozgásra és a megfelelő tápanyagbevitelre, hiszen így sokat tehetünk az egészséges időskorért. Cikkünkben összeszedtünk néhány szempontot, amelyek figyelembevételével egészséges és kiegyensúlyozott időskorunk lehet.

Kellő odafigyeléssel a megelőzés érdekében

Időskorban sajnos sokan küzdenek krónikus betegségekkel, vagy egyéb problémákkal. Gyakran előfordul az inkontinencia, amely rengeteg kellemetlenséget okoz, de ilyen a magas vérnyomás, a cukorbetegség, vagy a magas koleszterinszint is.

Ismerjük a mondást, hogy sohasem késő változtatni, újrakezdeni. Nos, nem árt, ha egészségünk szempontjából ezt minél előbb megtesszük. Jó, ha időben lemondunk rossz és káros szokásainkról, leszokunk a dohányzásról és az alkoholfogyasztást is mérsékeljük. Étkezésünk és életmódunk felülvizsgálata is fontos. Tegyük meg mindezt szeretteink és a hosszú és aktív időskor érdekében!

Megfelelő táplálkozás időskorban is

Sajnos Magyarországon a nagyobb testsúly nem egyedi probléma, ugyanis a kutatások szerint a felnőtt nők csaknem felét, a férfiaknak pedig 60%-át érinti, ez pedig sajnos azt jelenti, hogy Európa legelhízottabb országai közé tartozunk. Szintén statisztikai mutatók támasztották alá, hogy az idős emberek mintegy 80%-a egy, 50%-a pedig legalább két krónikus betegségben szenved. A 65 évesnél idősebb korosztályra pedig már a halmozott egészségügyi problémák a jellemzőek. Az életmód és a helytelen táplálkozás kiemelt szerepet játszik ebben, ezért jó, ha időben elkezdünk odafigyelni étkezésünkre és mozgásunkra is. Az egészséges táplálkozás legfontosabb alapja a teljes értékű étrend, amelynek fontos része a szervezetünkbe bevitt tápanyagok mennyisége és minősége is. 

Fontos az egyensúly és a változatosság is, viszont a kiegyensúlyozott étrend érdekében bizonyos tápanyagok bevitelét csökkenteni, másokét növelni szükséges. A cukrokat mindenképpen csökkenteni kell, ugyanez érvényes a nátriumbevitelre és a telített zsírsavakra is. Próbáljunk teljes értékű gabonaféléket fogyasztani a finomított változatok helyett.

Ugyanakkor bizonyos tápanyagok bevitelét növelnünk kell. Ilyenek a zöldségfélék és a gyümölcsök. Ugyanígy a zsírszegény fehérjeforrások, mint például a sovány húsok, szárnyasok, halak, tojás, nem sózott olajos magvak és hüvelyesek. A halak omega 3 zsírsavakban bővelkednek, amelyek a keringési rendszer egészségén kívül agyunk, kognitív képességeink megőrzéséért is felelősek.

Folyadékfogyasztás

Figyeljünk oda a megfelelő mennyiségű folyadékbevitelre is! Mivel már egy enyhe dehidratált állapot is különböző kóros folyamatok beindulásához vezethet. Ha elegendő folyadékot fogyasztunk, akkor megelőzhető a vesekő, a magas vérnyomás, a különféle húgyúti fertőzések, az epekő kialakulása. 

Magas rostbevitel

Ne feledkezzünk meg a rostokról sem. A kellő mennyiségű rostbevitel serkenti a bélmozgást, kiegyensúlyozza az emésztést. A legjobb, ha már a reggelit megfelelő rostokkal készítjük el, ez lehet akár zabpehely, vagy zöldségek, aszalt gyümölcsök fogyasztása is jót tesz. Az ajánlott rostbevitel napi 25-30 g (max. 40 g-45 g).

A megfelelő életmód jelentősége időskorban

Mindennapos mozgás

Akár egy hosszabb napi séta, vagy mindent átmozgató torna is nagyon sokat számít egészségünk szempontjából. De a legjobb, ha mozgásunkat is jellemzi a változatosság, ez egyrészt jóval szórakoztatóbb, másrészt pedig nem árt, ha izmainkat, ízületeinket többféle módon terheljük.  

Az viszont fontos, hogy a mozgásforma, amit végzünk tervezett, strukturált legyen, megfelelő időközönként, rendszeresen végezzük. A célok különbözőek lehetnek, egészségmegőrzés, rehabilitáció, súlycsökkentés stb. A szabadban történő mozgás feltölti a testet, lelket, ezért minél többet mozduljunk ki. De az úszás is remek, ízületeket kímélő mozgásforma, amely erősíti állóképességünket és izmainkat is.

Társas kapcsolatok

Az izoláció és magány is gyakran jellemzi az időskort. Viszont a szociális kapcsolatok, a társas programok enyhíthetik az egyedüllétet. Találhatunk új hobbit, vagy idősklubokat, kiránduló csoportokat, ahova becsatlakozva kicsit felpezsdíthetjük társas életünket. Hiszen a lelki egészség is sokat számít a kiegyensúlyozott időskor kialakításában, még akár a betegségek megelőzésében is nagy szerepet játszhat, ha belül is rendben vagyunk. Ha pedig ezt még aktivitással is összekapcsoljuk, akkor jó úton haladunk az egészséges időskor felé.

Szponzorált tartalom

Az információk változhatnak, érdeklődj a megadott elérhetőségeken!
Pontatlanságot találtál? Itt jelezheted nekünk!

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Maxoljuk ki a kávézást!

Maxoljuk ki a kávézást!

Gratulálunk mindenkinek, aki sikeresen teljesítette a nagy húsvéti kihívást: takarítás, sütés-főzés, dekorálás, ajándékvásárlás, bájolgás a rokonokkal. És arra gondoltunk, a tipikus háziasszonynak most pont úgy hiányzik valami jó kis háztartási hack, mint egy nekifutásból hátbavágás. Így a héten arra adunk tippeket, hogyan találhatunk több élvezetet a hétköznapok legegyszerűbb élvezetében: a kávézásban. Mert kávézni jó, pláne, ha valaki szereti.
A digitalizáció változásával az agyunk is jelentősen változott

A digitalizáció változásával az agyunk is jelentősen változott

Nálatok sem csúszik le a kötelező olvasmány, mint kerék az olajos lejtőn? Nem véletlen! Megváltozott a gyerekeink agya a miénkhez képest: nem is egy területen és nem is keveset. Csak az elvárások nem változtak. 
Bolondok napja: Tavaszi tréfák, amikkel a gyerekeket is megnevettetheted

Bolondok napja: Tavaszi tréfák, amikkel a gyerekeket is megnevettetheted

Április 1-je a tréfák és nevetés napja., Mi lehet jobb módja annak, hogy a gyerekeket is bevonjuk, mint egy kis családi móka?
Űrhajózás világnapja: Ti melyik izgalmas programot valósítjátok meg?

Űrhajózás világnapja: Ti melyik izgalmas programot valósítjátok meg?

Az Űrhajózás Világnapját minden évben április 12-én ünneplik, mivel ezen a napon, 1961-ben Jurij Gagarin szovjet űrhajós elsőként repült a világűrbe a Vosztok-1 űrhajó fedélzetén. Ez a nap remek alkalom arra, hogy a gyerekekkel együtt felfedezzétek a világűr csodáit!

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére