Kitiltott poharak: bambusz és műanyag egészségtelen kombinációja
Lehet, hogy a pandáknak jó, de nekünk, embereknek, műanyaggal keverve veszélyes. Már 2013-as tajvani kutatások kimutatták, hogy a bambusz és melamin keverékéből készített edényekből elfogyasztott leves után a vizeletben a megengedett értékek többzöröse mutatható ki. Jelen pillanatban még nincsenek ismert kutatások arra vonatkozólag, hogy hosszú távon hogyan hat ez az egészségünkre, de "
a melamin, az előzetes vizsgálatok szerint a vegyület növelheti a vesekövek kialakulási esélyét gyerekeknél és felnőtteknél egyaránt. "Állatok esetében a melamin-toxicitás vesekövesedést, vesekárosodást, sőt, daganatos megbetegedéseket is okozhat" - vélekedett Dr. Spaeth, a tajvani kutatás vezetője. (Forrás: ITT)
EU-s és magyar tiltás
Az MTI mai közleménye szerint a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) felhívja a forgalmazók figyelmét, hogy az Európai Unió tagállamaiban
Az első negyedév végéig biztosít türelmi időt, utána azonban fokozottan ellenőrzi és szankcionálja a Nemzeti Élelmiszer-biztonsági Hivatal azokat a forgalmazókat, akik bambuszból és műanyagból készült olyan termékeket forgalmaznak, amik élelmiszerrel érintkeznek.
A döntés hátterében a melamin és a formaldehid házassága
A döntés azután érkezett, hogy az Európai Unió tagállamaiban betiltották ezeket a termékeket, mivel az élelmiszerek és takarmányok gyorsriasztási rendszerében (RASFF) szinte mindennaposak a hozzájuk kapcsolódó bejelentések és hatósági intézkedések, ugyanis a melamin és a formaldehid együttes kioldódása sok esetben jelentősen meghaladja a jogszabályban előírt határértéket.
A közlemény szerint az utóbbi években egyre több olyan élelmiszerrel érintkező tárgyat forgalmaznak, pl. merőkanalakat, evőeszközöket, tányérokat, hordozható poharakat; amelyek műanyagból (általában melaminból), valamint bambusz vagy más „természetes alapú” anyag hozzáadásával készülnek. említettek.
A műanyag alkotóelemhez engedélyezetten hozzáadható anyagokról külön uniós jegyzék van, a bambusz azonban, több más növényi alapanyaghoz hasonlóan, ezen a listán nem szerepel.
A Nébih a termékek haladéktalan kivonására hívta fel a forgalmazók figyelmét. A rendelkezés az Európai Unió teljes területén kötelező érvényű, ezért a vonatkozó termékek forgalmazását Magyarországon és minden más uniós tagállamban is be kell szüntetni.
MTI