Eau de parfum – az igazi parfüm?
Az eau de parfum megjelölést ismerik a legtöbben az igazi parfümnek. Viszont valójában nem csak ez a megjelölés létezik a valódi parfümre. Az eau de parfum illatanyag-tartalma jóval magasabb, mint az eau de toilette parfümé. Ez azt jelenti, hogy az edp koncentrációja 8-15 százalék közé esik. Ezt szokták általában igaz parfümnek nevezni, és a minőségi parfümök többsége általában a 10 százalék feletti illatkoncentrációt rejtik. Emiatt a valódi parfümök jóval tartósabbak, mint az edt kiszerelések. Ugyanakkor ritkább esetben, de olyan parfümökkel is találkozhatunk, amelyeknek nincs külön jelzése – egyszerűen csak parfum jelzővel illetik. Ezek a parfümök 15-40 százalék közötti koncentrációval rendelkeznek és annyira tömények, hogy szórófejes kiszerelés helyett cseppenteni kell őket. Jóval kevesebb elég ugyanis belőlük a teljes illatorgia eléréséhez.
Eau de toilette – miért érdemes használnunk?
Az eau de toilette köztudottan egy hígabb verziója a valódi parfümöknek. Illatkoncentrációja általában 4-8 százalék, ami jól tükrözi a valódi parfümök és az edt-k közötti erősséget is. Az edt pedig nem is szabad, hogy erős legyen, hiszen alapvetően a mindennapokra, egyfajta frissítő permetként használhatjuk őket. Ezek a parfümök hamar elillannak, ugyanakkor nem is azért találták ki őket, hogy hosszantartóan megmaradjanak. Tökéletesek a napközbeni felfrissülésre, amit megtehetünk a kedvenc illatunkból, hiszen minden híres parfümnek létezik már edt kiszerelése. Ezek a parfümök nem mindig, de általában olcsóbbak is, mint a valódi parfüm verziók, viszont sokkal többet is használunk általában belőlük.
Edp és edt – mikor melyiket érdemes használnunk?
Az edt egy vizes, frissítő hatású permetnek feleltethető meg, amelyet napi szinten tudunk viselni és akár napközben is felfrissíteni magunkon. Az edp viszont inkább akkor használható ki igazán, ha valamilyen eseményre megyünk és szeretnénk érezni magunkon a parfüm hosszan megmaradó alap- és szívjegyeit is. Az eau de toilette hamarabb elillan, emiatt nincs is nagyon lehetősége arra, hogy kibontakoztassa a parfümökre jellemző illatjegy-kombinációkat, amelyek végül hosszú órákig megmaradnak rajtunk – egyesülve a saját illatunkkal. Az edt inkább felülfrissít. Sokan használják pontosan ezért kiegészítésként is az edp mellé. Vagyis elindulás előtt befújják magukat a valódi parfümmel, majd napközben felülfrissítik ugyanazon parfüm típus edt verziójával az illatot. Ez is egy remek választás arra, ha egész nap friss illatot szeretnénk érezni magunkon. Ugyanakkor például az edt kiválóan alkalmas a nyári kánikula alatti felfrissülésre is, mint ahogy egy testpermetet használunk. A valódi parfüm erre már kevésbé alkalmas, hiszen akkora mennyiségben nagyon tömény volna az illat körülöttünk. Parfümnél pedig alapszabály, hogy a kevesebb néha több, vagyis mértékkel viseljük az illatokat, hogy ne legyen túlzóan tolakodó és tömény.
Szponzorált tartalom