Csecsemő orrszívás helyes technikája
Az orrszívók használata egyre szélesebb körben elterjedt az elmúlt években. Bár vannak, akik ódzkodnak a használatától, mégis a tapasztalat azt mutatja, hogy szükséges a babák akadálymentes légzéséhez és a pangó orrváladék eltávolításához. Ez utóbbi sajnos komolyabb szövődményeket is okozhat, mint például arcüreggyulladás, hörghurut, középfülgyulladás.
Ajánlott először fiziológiás sóoldatot vagy tengervizes orrsprayt befújni, mert az lazít picit a váladékon. Várunk 1-2 percet és következhet az orrszívás. Ha a porszívóra csatlakoztatható csecsemő orrszívót választja, az sem fog kárt okozni, hiszen nem a készülék erejével szívja az orrot, csak a segítségével. Ha a csecsemő fél a porszívó hangjától és csendesebb, kíméletesebb orrszívást szeretne, válassza a kézi pumpás vagy elektromos változatú orrszívókat. Ha helyesen alkalmazza ezeket, bármelyikkel elérheti a kívánt célt, az orrjáratok megtisztulnak.
Fontos, hogy mindegyik orrszívó esetén kövesse a használati utasítást! Figyeljen rá, hogy a gyermek helyzete stabil legyen az orrszívás során. Ezzel elkerülhető, hogy a gyermek elmozdulása sérülést okozzon az orrnyálkahártyán. A kíméletes orrszíváshoz nem szükséges mélyre dugni az orrszívó végét, hiszen megfelelő használattal a hátrébb található orrgarati részből is kiszívható a váladék. Mindkét orrjárat esetén meg kell ismételni az orrszívást.
Orrszívó babáknak, vagyis orrszívás porszívó nélkül
Manapság többféle orrszívóból is választhatunk, akár porszívóra csatlakoztathatót, akár vákuumos, kézi szívót. A porszívóra csatlakoztatható orrszívók kétség nélkül igen hatékonyak az orrjáratok megtisztításában, viszont zajos, nem minden baba viseli el az erőteljes hanghatást. A vákuumos orrszívókat nem kell porszívóra csatlakoztatni, csupán kézzel működtetni. A szájjal szívhatók esetén pedig a felnőtt szívóereje működteti az orrszívót. Nem okoznak zajt, nem ijesztik meg a babát.
Kézi orrszívók
Nagy előnyük, hogy nincs motorjuk, nem hangosak, a baba nem ijed meg tőlük. Gyengébb a szívóerejük, mint a porszívóra csatlakoztatható orrszívónak, de napi használatra ezek is megteszik. Kis helyet foglalnak, nem igényelnek áramot és utazásnál is használhatók. Működésük vákuumhatáson alapul. Össze kell nyomni a kézi orrszívó pumpáját és betenni a szívófejet a baba egyik orrlyukába. Miközben a másik orrlyukat befogva tartja, fel kell engedni a pumpát.
Szájjal szívható orrszívók
A szájjal szívható orrszívók babáknak nem vákuummal szívják ki a váladékot. Emberi szívóerő szükséges hozzá, ezáltal a szívás erőssége is szabályozható. A kézi és a szájjal szívható orrszívók az orrszívást porszívó nélkül oldják meg, mivel csendesen távolítják el az orrváladékot, ezekkel az orrszívás éjszaka is lehetséges anélkül, hogy felébresztenék a babát.
Kíméletes orrszívás milyen gyakran végezhető el csecsemőknél
Gyakran felmerül a kérdés, hogy a csecsemő orrszívás milyen gyakran végezhető el? Erre a helyes válasz, hogy a fertőzött orrváladék kórokozók tömegét tartalmazhatja, amit minél előbb és minél hatékonyabban el kell távolítani. Ha a baba nem náthás, csak szeretné tisztán tartani az orrjáratokat, elegendő lehet a napi egyszeri orrszívás. Azt is szokták mondani a szakemberek, hogy a csecsemő orrszívása olyan gyakran kell történjen, amilyen gyakran egyébként – ha már alkalmas lenne rá – kifújná az orrát.
Amikor viszont náthás, orrdugulása van, folyamatosan orrváladék termelődik, az orrot nem elegendő naponta egy alkalommal kiszívni, fontos, hogy a termelődő váladék folyamatosan el legyen távolítva. A csecsemő orrszívásnak nincs káros mellékhatása, nem lehet túlzásba vinni. Ha a babának „tele van az orra”, nem tud rendesen lélegezni, enni, aludni. A mai korszerű orrszívókkal nem csak a kellemetlen érzéstől szabadíthatjuk meg a babánkat, de sok esetben a komolyabb szövődmények is megelőzhetők a gondos használattal. Figyeljen rá, hogy az orrszívót mindig tisztán, sterilen tartsa.
Szponzorált tartalom