Az 1693-ban I. Lipót által kiadott Lipót-diploma emelte Debrecent szabad királyi városi rangra. Ára, azaz törvénybe iktatása azonban a - reformáció következtében a városban megszűnt - római katolikus egyház visszaengedéséhez és számukra templomhely „kimutatásához” volt kötve.
A cívisváros képviselő-testülete ezen a napon ünnepi közgyűlésén emlékezik meg a város napjáról, az ülés keretében díszpolgári cím, Pro Urbe-, Mecénás- és Sajtódíjak adományozására, valamint emléklapok átadására is sor kerül.
A város főterén reggel ünnepélyes zászlófelvonással kezdődik a nap, a Debreceni Helyőrségi Zenekar közreműködésével a Régi Városháza előtt.
A legkisebbeknek hagyományos aszfaltrajzversenyt rendeznek délelőtt, az ovisok egy órán keresztül színezhetik a járdákat.
Ennek a rendelkezésnek köszönhetjük ma a város egyik legrégebbi épületét is, a Vágóhíd utca és a vasúti sínek melletti halmon álló kis barokk temetőkápolnáét. Nevével ellentétben nem ravatalozásra, hanem az építtető családja istentiszteletekre használt. Az itt található temető még régebbi, mint a katolikus kápolna, 1717-ben nyílt meg, lassan 100 éve, hogy bezárt. Az épület a Tiszántúl egyetlen barokk temetési kápolnája, toronysisakján még látható az utolsó debreceni hagymakupola. Körötte számos gyönyörű, értékes síremlék áll ma is.
Ha még többet szeretnét tudni a városról, érdemes a város napja alkalmából szervezett programokon, kiállításokon nézelődni.
Kiállítások:
- A Holnemváros című kiállítás -
A Déri Múzeum fotógyűjteményéből rendezett kiállítás rendhagyó IDŐUTAZÁS Debrecen elmúlt több mint 100 évébe.
- Modem (Hunyadi János utca 1-3.)
- Debreceni cívisházak egykor és most – A Hajdú-Bihari Megyei Építész Kamara kiállítása a Demki Homokkerti Közösségi Ház (Szabó Kálmán utca 68.)
- Minikiállítás a város napja alkalmából – A könyvtár helyismereti gyűjteményének előterében lévő minikiállításon a Magyar Nemzeti Levéltár Hajdú-Bihar Megyei Levéltárában őrzött kiváltságlevél hasonmás kiadása tekinthető meg a könyvtár nyitva tartási idejében. Méliusz Központi Könyvtár (Bem tér 19/D), II. emelet.
További programok:
2022. április 12., kedd
A költészet és a város napja – A rendezvénnyel a költészet napját és a város napját ünneplik Bakota Árpád Jászai-díjas színművész közreműködésével
Demki Józsai Közösségi Ház (Szentgyörgyfalvi út 9.), 15.00 óra
2022. április 13., szerda
Debreceni dinasztiák – városunk büszke múltja - Új Városháza (Kálvin tér 11.), földszinti fogadótér, 10.00 óra
A kiállítást megnyitja dr. Puskás István alpolgármester és dr. Mazsu János, a Debreceni Értéktár Bizottság elnöke.
A város lírai oldalát a XIX. Debreceni Költészeti Fesztivál 2022. április 9-14-i programjaival fedezheted fel
A részletes program ITT érhető el.
- Nemes Nagy Ágnes 100 – az Ibolya utcai Általános Iskola Szavalóversenye (1-2. és 3-4. osztályosoknak) - 2022. április 12. 14.00 óra; Méliusz Központi Könyvtár (Bem tér 19/D)
- „A hangadó” – Tudományos konferencia Tar Sándor írásművészetéről - 2022. április 13-14.; Déri Múzeum (Déri tér 1.)
2022. április 14-ig Tar Sándor-napok
Tar Sándor debreceni író, szociográfus április 5-én lenne 81 éves. Személyének, életművének a város "...az én országomban" című programsorozattal állít emléket április 5 - 14. között. A részletes program ITT található.
ADL - Debrecenimami