Jelenlegi hely

A terhességi cukorbetegség

A terhességi cukorbetegség, más néven terhességi diabétesz a várandósság alatt kialakuló betegség, amely általában nem okoz érzékelhető panaszokat. A terhességi cukorbetegség oka, hogy a terhesség alatti hormonális változások csökkentik a szervezetben termelődő inzulin hatását, amely úgy hat, mintha kevés lenne az inzulin termelése. A hasnyálmirigy ezért intenzívebb inzulintermelésbe kezd, növekszik a vércukorszint, és kialakul a terhességi cukorbetegség.

Szülés után legtöbbször ismét visszaáll a szénhidrát-anyagcsere normális egyensúlya. Terhességi cukorbetegség a kismamák körülbelül három százalékában fordul elő.
 

A terhességi cukorbetegség felismerése
 
A terhességi cukorbetegség diagnosztizálásához terheléses cukorvizsgálatra van szükség. Ilyenkor megmérik az éhgyomori cukorértéket, majd meg kell inni egy pohár vizet, amelyben előtte 75g cukrot feloldottak. Ezután két órával ismét megmérik a vércukorszintet. Ha a két órás cukorérték 7.8 mmol/l felett van, akkor terhességi cukorbetegség áll fenn. Ha kicsivel alatta van az érték, akkor érdemes pár hét múlva újra elvégezni a vizsgálatot.
 
Ha a cukorbetegséget a terhesség huszonnegyedik hete előtt diagnosztizálják, akkor valószínű, hogy a vércukorszint már a terhesség előtt is magasabb volt a normál értéknél. Ilyenkor feltételezhető, hogy a cukorbetegség nem a terhesség következtében alakult ki, és a szülés után is magas marad. Ez már nem terhességi diabétesz: normál testsúlyú nőknél ebben az esetben 1-es típusú, túlsúlyosoknál pedig 2-es típusú cukorbetegség alakulhat ki. Mivel a terhesség alatt fennálló szénhidrát-anyagcserezavar veszélyezteti a magzat növekedését és fejlődését, fontos, hogy mindkét állapotot megfelelően kezeljék. Ha nincs kezelve szülészeti szövődmények, az újszülöttnél pedig alkalmazkodási zavarok jelenhetnek meg.
 

 
A terhességi cukorbetegség kezelése
 
Amennyiben a terhességi cukorbetegség nem túl súlyos, elegendő a diétával való kezelés. A kismamáknak megfelelően összeállított diétával kell a normál tartományon belül tartani a vércukorszintet. A diéta összeállításánál mindenképp szakorvos segítségét érdemes kérni, de azért vannak alapvető dolgok, amiket jó betartani:
 
  • figyeljünk az ételek szénhidráttartalmára
  • kerülni kell a cukros ételek, italok, a méz valamint a fehér lisztből készült ételek fogyasztását, helyette teljes kiőrlésű gabonát, a cukor helyett pedig fruktózt vagy szorbitot érdemes fogyasztani (a fruktóz és szorbit lassan emelik a vércukorszintet, de be kell számolni a napi fogyasztható mennyiségbe)
  • sok zöldséget, gyümölcsöt kell fogyasztani, valamint az alacsony glikémiás indexű élelmiszerek fogyasztását kell előtérbe helyezni; ilyenek pl: szójabab, korpás müzli, színes főzelékek, saláták, cékla, retek, zöldpaprika, paradicsom, kisebb mennyiségben lencse, szárazbab, sárgaborsó, dió, mogyoró. További javasolt élelmiszerek: tej, kefir, joghurt, a legtöbb hazai gyümölcs, spagetti, makaróni, durumbúzából készült tészták, zabpehely, kukorica, főtt barna rizs, fekete kenyér
  • a kevesebb nagy étkezés helyett át kell állni a többszöri (5-6) kis étkezésre
  • rendszeresen kell a terhességnek megfelelő mozgást végezni, mert a mozgás során megnőtt energiaigény segít kordában tartani a vércukorszintet.
     
Ha a diétával nem sikerül a normál cukor értékeket elérni, akkor a diéta megtartása mellett inzulinra van szükség. A terhesség alatt szájon át szedhető vércukorszint csökkentő gyógyszereket nem szabad szedni, mert ezek károsíthatják a magzatot.
 
A terhesség után
 

Szülés után az inzulinos kezelést abba lehet hagyni általában, de a diétát még 5-6 hétig folytatni kell. Az első terhesség alatt jelentkező cukorbetegség a következő terhességek alatt is előfordulhat, viszont a terhességi cukorbetegség jelzi a hajlamot, ezért számítani lehet az időskori cukorbetegség kialakulására is. 

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Minden gyereknek jár a mese

Minden gyereknek jár a mese

...a lét nagy kérdéseire sokszor találhatunk válaszokat gyógyító, segítő, terápiás mesékben is. A mese tehát nagyon fontos szerepet játszik az életünkben: adjuk meg a módját a gyerekkori mesélésnek és engedjük, hogy felnőttként is elkísérjen bennünket a varázsa, ameddig csak lehet. Pszichológus szakértő gyűjti csokorba gondolatait arról, hogy miért meséljünk, mikor milyen mesére lehet szüksége a gyerekeknek, oviskortól kamaszkorig egyaránt.
Hogyan neveljünk magabiztosabb gyerekeket? - 10 hasznos lépés

Hogyan neveljünk magabiztosabb gyerekeket? - 10 hasznos lépés

Gyorsan változó világunkban, ahol a gyerekekre nap mint nap számos kihívás vár és könnyen elfoghatja őket a bizonytalanság érzése, az önbizalom az egyik legnagyobb ajándék, amit egy szülő adhat.
Kapcsoljunk ki: a feltöltődést elősegítő tippek kamaszokkal!

Kapcsoljunk ki: a feltöltődést elősegítő tippek kamaszokkal!

Itt a tavasz, vele együtt az egyre több időt is töltünk a szabadban.  Szülőként komoly kihívás, hogy a kamasz gyerkőcök is valóban élvezzék a kinti tartózkodást, és ne állandóan a mobiljukat akarják nyomogatni.
Aludj jól: tippek a pihentető alváshoz!

Aludj jól: tippek a pihentető alváshoz!

Az alvás kulcsfontosságú a test-lelki egészségünk szempontjából. Mégis sokan úgy vélik, hogy nincs szükségük túl sok alvásra.

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére