Jelenlegi hely

Így lesz gyerekjáték a gyereknevelés! - Nevelési kisokos első kézből a szakembertől

Létezik tökéletes gyereknevelési elv? Milyen alapszabályokat érdemes lefektetni otthon? Szülőként sok olyan helyzettel találkozhat az ember, amikor elbizonytalanodik, hogy mi lenne a legjobb a csöppsége számára. Ilyenkor jól jönne, ha lenne valaki, aki megmondja, mi a teendő, és segít felülkerekedni a sírós reggeleken, a hisztis délutánokon vagy éppen az átvirrasztott éjszakákon.  A szakember most megmondja, hogyan lehet gyerekjáték a gyereknevelés!

A SZÜLŐKTŐL VALÓ ELVÁLÁS

Az elköszönés gyakran krokodilkönnyek áztatta búcsúban nyilvánul meg. Vida Ágnes babapszichológus megválaszolta, mit tehetünk ilyenkor az állandó könnyzápor ellen.

„A szeparációs szorongás a kisgyermekkor velejárója. Búcsúzáskor a nagy sírás fakadhat abból, hogy bizonytalannak érzi az elköszönést. Úgy lehet a gyermeket segíteni ebben, ha minden egyes alkalommal ugyanaz a búcsúzás folyamata és ugyanolyan határozottan indulunk el. Az is sokat segíthet, ha kijelölünk egy kedvenc kis plüssállatot, amelyik mostantól mindig fog rá vigyázni a szülők távollétében. Ez biztonságérzetet ad majd neki” – vallja a szakember.

INDULATKEZELÉS

A gyermekkorral együtt jár a határok feszegetése is, amikor az apróság rúg és harap, vagy a hangját, és ezzel párhuzamosan a szülők idegrendszerének teherbíró képességét próbálgatja. Szülő legyen a talpán, aki érti az ilyen viselkedést! Szerencsére Vida Ági erre a helyzetre is ad tippet:

“Az 1-3 év körüli gyerekeknél gyakran csak egy életkori indulatkezelési, feszültséglevezetési problémáról van szó, így engedni kell, hogy kijöjjön a feszültség. Legvégső esetben a megfelelő fejlesztő terápiával gyorsan kezelhetővé válik a durva viselkedési forma is. Ebben az időszakban foglalkozzunk gyermekünkkel a megszokottnál is többet. Beszélgetéssel és babusgatással éreztessük vele, hogy biztos háttér vagyunk a számára.”

ETETÉS ÉS ÉTVÁGY

Hogy lehet kedvet csinálni a kicsi számára az egészséges étkezéshez? Így tehetjük a picúr számára is érdekessé az evést.

“Érdemes minél többet együtt főzni vele, közösen bevásárolni, beszélgetni közben az egyes ételekről, azok elkészítéséről, hogy tudja miből készül, ami elé kerül. Emellett nagyon fontos, hogy minden főétkezésnél közösen egyetek. Engedd, hogy önállóan egyen, még ha kézzel teszi is azt, mert ettől a játékosságtól könnyebben megjön a kedve hozzá.”

ALTATÁS

Az átvirrasztott éjszakák nemcsak az anyukáknak okozhatnak nehézséget. Mit tehetünk, ha már több gyerkőc van a családban, akiknek eltérő korukból fakadóan más ritmusú alvási szokásai vannak?

“Amíg a kicsi nem alszik megbízhatóan, addig érdemes külön altatni a testvéreket, különben egyikük sem pihenni ki magát rendesen. A csecsemőknél, főleg a fogzásos időszakban, megnyugvást jelenthet számukra éjszaka, ha a kicsípett popsijukat Sudocrem nyugtatja, így a testvér is pihenten kel majd mellette.”

TESTVÉRI KAPCSOLAT

Testvéreknél mindig vannak jobb és rosszabb időszakok, melyek időnként külső hatásra megváltozhatnak. Szakértői választ kaptunk arra is, hogy mit tehetünk szülőként egy zűrös testvéri viszony esetén.

“Ugyanazon közösségbe való játék során a gyerekeknek meg kell küzdeniük a helyükért. Ez gyakran feszültté teszi a testvéreket és ez megmutatkozhat az egymással való kapcsolatukban is. Érdemes minél több kooperatív játékot játszani velük közösen (sportok, társasjátékok), amiben együttműködve megtanulhatják kezelni testvéri kapcsolatukat.”

+1 JÓTANÁCS

A gyereknevelés során minden esetben nagy hangsúlyt kell fektetni a csemeténkkel együtt töltött időre. A szakértő véleménye szerint a testvéri civakodásokra, az evészavarra és a megnyugtatásra is gyógyír, ha elegendő minőségi időt töltünk a csöppségünkkel. 

„Játszatok, sportoljatok, főzzetek együtt, és öleld meg! Ez biztosítja őt arról, hogy akkor is, ha éppen haragszotok rá, vagy leszidjátok, akkor is szeretitek őt” – vallja Vida Ági.


Forrás: redlemon.hu

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Hogy kerüljük el a karácsonyi túlevést?

Hogy kerüljük el a karácsonyi túlevést?

Az ünnepi ételek és desszertek bősége sokunk számára kihívást jelent. Hogyan élvezhetjük ki az ünnepi asztal örömeit anélkül, hogy túlevésbe csúsznánk? Völgyesi Anett, funkcionális táplálkozási tanácsadó hasznos tippeket hozott nekünk, hogy meg tudjuk tartani a mértéket, miközben élvezhetjük is a finom falatokat.
Címlap Édesítsünk természetesen, cukor nélkül

Édesítsünk természetesen, cukor nélkül

A fogyókúrázóknak vagy friss életmódváltóknak gyakran éppen a cukor és az édes ízek hiányoznak a legjobban. Az ünnepi időszak közeledtével mindannyian szeretnénk valami finomsággal megörvendeztetni szeretteinket, miközben egyre többen keresünk egészségesebb alternatívákat. Hogyan lehet édességeinket és desszertjeinket természetes módon, cukor nélkül elkészíteni, anélkül hogy kompromisszumot kötnénk az ízélmény terén? Ehhez hozott Nektek most tippeket Völgyesi Anett, funkcionális táplálkozási tanácsadó, sportedző.
Aki kicsiben tervez, előbb-utóbb nagyban is fog: bakancslista a téli szünetre

Aki kicsiben tervez, előbb-utóbb nagyban is fog: bakancslista a téli szünetre

A bakancslista is egy élettervezési módszer, kicsit játékosabban, de tervezésre ösztönöz. Jó módszer a gyerekek és magunk előre tervezésre szoktatására.
Karácsonyi fényárban úszó csodaházak, avagy a legszebb karácsonyi kiránduló helyek

Karácsonyi fényárban úszó csodaházak, avagy a legszebb karácsonyi kirándulóhelyek

Karácsony gondolatán, nincs az a fényár, amitől besokallnék, még ha az egész ország egy csillogó villogó nagy meseházzá öltözne, én azt is gyönyörűnek látnám. Lassan a porták ünnepi kivilágításba borulnak, ám vannak, akik igazán kiemelkedő módon öltöztetik fel házaikat, és turistalátványossággá növik ki magukat kicsik és nagyok örömére egyaránt.

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére