Jelenlegi hely

Az ünnep: lehetőség

Advent van. A városok ünnepi fényárban úsznak, az üzletek színes kirakatokkal próbálják betérésre csábítani a rohanó embertömeget. Ünnepre készülünk kívül és belül. Néhány dolgot azonban fontos szem előtt tartanunk, hogy az ünnep valóban örömteli és felszabadító legyen.

Az ünnepek végigkövetik életünket. Kiemelnek a hétköznapokból, már előtte nagy várakozás és készület övezi őket, utána még sokáig bennünk élnek az akkor szerzett emlékek, akár fényképek is előkerülhetnek. Az ünnepeknek fontos szerepe van a különböző életszakaszok közötti átmenetek megsegítésében, a változások feldolgozásában. Másrészt keretbe foglalják az életünket, megállásra, gondolkodásra késztetnek, élményt adnak. Az ünnep: lehetőség. Nemsokára, itt az egyik legnagyobb ünnepünk, a karácsony. Rajtunk múlik, hogy ezt a lehetőséget mire használjuk.

Lehetőség az együttlétre

Az ünnepek fontos jellemzője, hogy közösségben történnek. A karácsony is számos alkalmat ad számunkra, hogy több időt töltsünk azokkal, akik fontosak nekünk. A közösen megélt élmények, meghitt pillanatok erősítik a családi összetartozást és lehetőséget teremtenek a másik új oldalának felfedezésére. Ilyenkor könnyebb megvalósítani azt a figyelmet, amelyben a másik személy igazán fontosnak és elfogadottnak érzi magát.

A szűk család mellett ilyenkor a legtöbb családban összegyűlik a tágabb rokonság is. Ezek a találkozók is lehetőségek: tudunk-e az esetleges sértettségeinken felülemelkedve, egymást tisztelve és elfogadva örülni a találkozásnak, amelyet a hétköznapokban oly nehéz megvalósítani?

Lehetőség új találkozásokra

Lehetőségünk van arra is, hogy elmélyítsük a barátságot azokkal, akikhez még csak formális kapcsolat fűz. Új ismertségekre nyílnak lehetőségek a szülőtársakkal az óvodai mikulásünnepségen, esetleg az iskolai Luca-napi vásáron vagy a munkahelyi karácsonyi partin. Akiknek máskor csak sietősen köszönünk a folyosón vagy a játszótéren, most több alkalom nyílik, hogy beszélgessünk velük, megismerjük őket.

Lehetőség a feltöltődésre

Az ünnep kiszakít a hétköznapokból, különleges atmoszférája van. Lázas készülődés előzi meg, amely sokszor igen fárasztó és stresszes lehet. A meghitt hangulat azonban legtöbbször feledteti a korábbi fáradozásokat, hacsak nem merítettük ki teljesen magunkat a készülődésben. Fontos tehát meghúzni a határainkat. Az elvárások helyett kérdezzük meg magunktól: mi mire vágyunk? mi fontos a családomnak? Szép, ha követjük a hagyományos szokásokat, de ennél még fontosabb, hogy minden család alakítson ki magának ezek alapján egy olyan ünnepi forgatókönyvet, amely igazán a sajátjuk. Ha a tradíció mögött nem áll belső elköteleződés, csak az „ezt így kell” elvárása, akkor a készület egy görcsös megfelelni vágyássá alakul és nem fog örömet okozni. Helyette érdemes egy saját ünneplési módot kialakítani, amiben otthon érezzük magunkat és teret enged a család igényeinek.

Számos egyéni ünneplési mód van: van család, ahol már 24-én délelőtt gyertyát gyújtanak a fa alatt, hogy a gyerekeknek és a szűk családnak legyen egy egész napja közösen játszani, ünnepelni, mielőtt másnap vidékre utaznak a rokonokhoz. Máshol a Szenteste elfogyasztott ünnepi vacsora kerül másnap délben is az asztalra, hogy ne kelljen annyifélét főzni és több minőségi időt tudjanak együtt tölteni. Más családban éppen ellenkezőleg, a háziasszony nagy örömét leli a sütés-főzésben, minden étkezésre különleges fogásokat tálal családjának, ez az ő ajándéka. Egyes családok hosszasan beszélgetnek, mások társasjátékkal, közös filmnézéssel töltik az időt.

A tökéletességnél sokkal fontosabbak a kapcsolatok. Biztosan megéri az utolsó sarokig mindent kitakarítanom, ha a sok munkától annyira kimerülök, hogy türelmetlen és mogorva leszek a családommal? Tényleg szükség van még egy sokadik fajta süteményre, ha emiatt kialvatlan és fáradt leszek? Érdemes mindent szóvá tennem a házastársamnak, vagy a békesség kedvéért képes vagyok elengedni apróságokat, ha azok nem is igazán lényegesek?

Azt gondolom, nincs egyedüli jó forgatókönyv, minden család maga kell, hogy kialakítson egy olyan ünneplési módot, amelyben minden családtag jól érzi magát. Ez a forgatókönyv idővel saját hagyománnyá alakul és nagy biztonság- és összetartozás-érzést ad.

A karácsony egy lehetőség az ünnepre. Rajtunk is múlik, hogy sikerül-e a nagy rohanásból kilépni, egy lépést hátrafelé tenni: arra figyelni, ami igazán lényeges és fontos, hogy az ünnep igazi találkozásokat, meghitt együttlétet és feltöltődést hozzon mindannyiunknak.

Somogyi Klára - pszichológus, családterapeuta-jelölt
Fotó: Pixabay
Forrás: Budapestimami

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Jó hírünk van! Maszat és Hóchóc Debrecenbe jönnek!

Jó hírünk van! Maszat és Hóchóc Debrecenbe jönnek!

Képzeld el, milyen lenne, ha a gyerkőcöd kedvenc meséje egy varázslatos színházi élménnyé válna! Most itt a lehetőség, hogy együtt fedezzétek fel Maszat kalandjait élőben!
Válaszd a szezonálist!

Válaszd a szezonálist!

Korábban természetes volt, hogy a boltok polcain vagy a piacokon csak szezonális zöldségek és gyümölcsök közül választhattunk. A mai fogyasztói társadalmunkban viszont már elvárás, hogy januárban is kapható legyen eper vagy paradicsom. Persze hümmögünk az árakon, na és persze az ízeken….
Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Ne nevess ki, bizonyára tájékozottabb vagy nálam. Azt hittem sokáig, hogy a Veganuár kifejezés egy, a média által kitalált frappáns elnevezés a diétás januári étkezésre. Míg ki nem derült számomra, hogy egy levédett kifejezés és egy mozgalom.
Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Naná, hogy télen is ehetünk friss salátát! Nem is egy növény kedveli a hűvös időt, ha van egy jó ablakpárkányod van teraszod, kertészkedj!

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére