Jelenlegi hely

Püspökladány látnivalói

Püspökladányi kistérség
Püspökladányi járás
Megközelíthetősége: Közúton- Budapest, illetve Debrecen felől a 4. sz. főközlekedési úton, Nagyvárad, Berettyóújfalu felől a 42. sz. főúton, amely a városból Ártándra vezet.Vonattal a MÁV 100-as számú (Budapest–Szolnok–Debrecen–Nyíregyháza), a 101-es számú (Püspökladány-Biharkeresztes-Nagyvárad (Románia)) és a 128-as számú (Békéscsaba–Kötegyán–Vésztő–Püspökladány) vonalán érhető el. A környező állomások és megállóhelyek: Kaba, Báránd, Püspökladány-Vásártér

RÓMAI KATOLIKUS TEMPLOM

Püspökladány, Rákóczi Ferenc u. 2.
Tel.: 54/451-125 

Előzetes bejelentkezéssel látogatható.
Püspökladányban a katolikus gyülekezet temploma csak 1805-re épült fel, de a századfordulóra használhatatlanná vált. Ennek a helyébe épült 1921-23 között a Medgyaszay István tervezte, kalotaszegi templomok igézetében fogant, magyaros-szecessziós stílusú Szent Péter és Pál templom. Jellegzetessége a galériás toronysisak, és a gótikus hatású famennyezetes hajója.  

REFORMÁTUS TEMPLOM

Püspökladány, Kálvin tér 1.
Tel.: +54/451-332 

A ma is álló torony 1786 és 88 közötti megépítése után elbontották a gótikus stílusú, régi hajót, és új, késő barokk stílusú épületet terveztek. Az építkezés 1793-ban kezdődött, és 1800-ban fejeződött be. Ekkor készült az északi karzat is. A templom 1840-ben leégett, de 1859-re felújították, és a toronyban tűzőrségi szobát alakítottak ki.A barokk stílusnak megfelelően a hajó mennyezete sík, követi a külső tagolást. Szentélyzáródása félköríves. A torony a templom végfalán kapcsolódik a hajóhoz. 1904-ben újabb felújításokat végeztek a templomon. A copf stílusú tornyot renoválták, kialakították az új, bolthajlásos stukatúrmennyezetét, és elkészült a déli karzat is. Orgonáját 1905-ben építette Angster József. 1935-ben és 1980-ban a templomot újra felújították.

VOLT POLGÁRI ISKOLA

Püspökladány, Petőfi utca 9. 

A ladányi polgáris iskolát 1912-ben alapították, mely kezdetben több helyen volt kénytelen működni. Később államosították, és 1926-28 között új iskolaépületet kapott. 1927-ben, az udvaron fúrt ártézi kúttal biztosították a környék, illetve a községi strand vízellátását. A tekintélyes méretű, neobarokk stílusú épület szimmetrikus kialakítású. Szokatlan viszont, hogy nem az épület tengelyében, hanem a középrizalit két szélén találunk egy-egy kisebb, de díszes kaput.

BÍRÓSÁG ÉPÜLETE

Püspökladány, Kossuth utca 30. 

Püspökladányban járásbíróság 1850 óta működött, mely 1871-ben a Városháza épületébe költözött. 1908-ban azonban önálló épületet építettek Koch Károly vezetésével, Jablonszky Ferenc tervei alapján, késő eklektikus, barokkos stílusban. 
A szimmetrikus fő homlokzatú épület jobb oldali rizalitjának díszes pártázatát sajnos már elbontották.

MŰEMLÉK PARASZTHÁZ

Püspökladány, Petőfi Sándor utca 17. 

Hitelesen idézi Püspökladány múltját egy eredeti állapotban felújított régi parasztház a Petőfi utcán. A ma lakó és alkotóházként hasznosított parasztház 1880 körül épült. A nádfedeles, hagyományosan háromosztatú ház oromzatán napsugaras díszítést találunk. A portát fűrészelt díszes utcai kerítés védi. 

KARACS FERENC KOLLÉGIUM

Püspökladány, Hősök tere 2.

A városháza régi épülete mellett található a klasszicista stílusban épült kollégium, melynek homlokzatán a névadó Karacs Ferenc szobra áll. Dessewffy Elemér kezdeményezésére a Szent Imre Iskolát 1930-31 között építették fel. A névadó Szent Imre szobra ekkor még a főbejárat előtti szoborfülkében kapott helyet, melyet később a katolikus templom kertjébe helyeztek át. Az építésétől egészen a 49-es államosításig leányiskolaként működött. Ezután óvónőképző, gimnázium, majd 1963-tól kollégium. A szomszédos telek felvásárlásával lehetőség nyílt a Városháza épületével történő összeépítésére, mely csakhamar be is fejeződött. A neobarokk stílusjegyeket viselő, a térhez méltóképpen illeszkedő épület jelzésszerűen kilépő rizalitjai szimmetrikusan tagolják a harmonikus homlokzatot.

VÁROSHÁZA

Püspökladány, Hősök tere 1

1840-ben Püspökladányban nagy tűzvész pusztított. Ekkor Nábrátzky Antal uradalmi ügyvéd javasolta a városnak, hogy vásárolja meg az uradalmi teret településrendezési célzattal. Ezen a téren építették fel 1851-ben a Városháza impozáns, emeletes épületét kései klasszicista stílusban. A városháza épületében kapott helyet a Járásbíróság hivatala is. 
Az 1911-es bővítés után a földszintjén üzleteket alakítottak ki. 1971-ben újra kibővítették, ezúttal egy déli szárnnyal gazdagodott az épület. 

BANK ÉPÜLET

Püspökladány, Kossuth utca 24 

A Püspökladányi Hitelszövetkezetet 1903-ban szervezte Kiss Ferenc református lelkész. 1909­ben emelték a mai épületet, melyben 1952-ig működtek. Ezután 1987-ig a Nemzeti Bank fiókja lett, majd 1987-ben mai tulajdonosáé. A bank a magyar szecesszió egyik jellegzetességét példázza: hullámzóan íves, dús ornamentikája, melyet a vakolt falon nyerstégla berakással alkottak meg, még a régi, historizáló tömeg kompozíciót díszíti. Az épületet 1992-ben erősen átalakították, lényegében csak homlokzatait hagyták meg. 

KARACS FERENC MÚZEUM PÜSPÖKLADÁNY

Püspökladány, Kossuth utca 28.
Tel.: +54/451-687
Nyitva: K-V 10-16 óráig

A püspökladányi születésű Karacs Ferenc (1770-1838) közkedvelt térkép és rézmetsző illusztrátor volt. A róla elnevezett múzeum állandó kiállítása a bihari Nagy-Sárrét történetét mutatja be a lecsapolástól 1914-ig. A település kialakulását nagyban befolyásolta a mocsarak lecsapolása. Ennek következtében dúsan termő földekhez jutottak az itt élő emberek. A paraszti és pásztori gazdálkodás és életmód emlékeinek megidézése mellett a kiállítás érdekes részét képezik a püspökladányi vasúti csomóponttal kapcsolatos tárgyak is. Említésre méltó a múzeum fotóanyaga is. 

VOLT KATOLIKUS TISZTTARTÓI KÚRIA

Püspökladány, Bajcsy-Zs. u. 7. 

A klasszicista stílusú épületet a XIX. század első felében építtette a Magyar Katolikus Vallásalap. Az épület a katolikus tiszttartó lakhelye és gazdaságának központja volt. Az évtizedek során historizáló és klasszicista stílusban felújították és kibővítették Az épület - bár többször is bővítették és átalakították - szépen megőrizte eredeti alakját. A főhomlokzatból egy félköríves árkádú, négy toszkán jellegű oszlopon nyugvó, önálló nyeregtetős portikusz lép előre. Az oromzatán kerek világítóablakos timpanon kap helyet. Mellette az egyenes záródású ablakok felett köríves felsőkeret, alatta egybefüggő könyöklőpárkány látható. Az épület hátsó homlokzatához balról egy oldalszárny kapcsolódik, mely toszkán pilléreken nyugvó üvegezett árkádos folyosót rejt. A szárny végén rizalit zárja az épületet. Az épület jobb szárnyának hátrafutó oldalán is találunk egy trapézoromzatos rizalitot. Kváderkövekből rakott kapuja időtállónak tűnik, ma is ép formájában látja el feladatát. 

VASÚTÁLLOMÁS

Püspökladány nevezetessége a műemlékszerűen felújított Vasútállomás épülete, mely több mint 100 éves. Az épület jellegzetes Tiszavidéki Vasúti felvételi épület. 1989-ben készült el eredeti helyreállítása.
Az első magyar vasútvonal, az 1846-ban átadott Pest-Vác szakasz után 11 évvel már Püspökladányt is elérte a közforgalmú vasút, mely Debrecenbe tartott. Egy évvel később elkészült a Nagyváradra tartó pálya is. A Kelet-Magyarországon működő Tiszavidéki Vasúttársaság részére a bécsi tervezőiroda több változatú és méretű felvételi állomásépületet tervezett a település nagyságától függően.A ladányi épületet 1857 és 59 között építették romantikus stílusban, fűrészelt deszkaoromzattal, háromhajós, fából készült vágánycsarnokkal. Az állomásépületek között közepes méretűnek számító épület vágánycsarnokát a visszatérő tűzesetek miatt 1918-ban végleg lebontották. Az állomásépületet 1935-ben és 1989-ben is felújították. A tekintélyes, méltó épület többször is megihlette Krúdy Gyulát munkássága során. 

ÁGOTA PUSZTA
Püspökladány, Bocskai utca 2. 

A Hortobágyon áthaladó Sóút emléke az Ágota-pusztán 1894-ben épült, a Hortobágy-Berettyó csatornát átívelő, felújított műemlék fahíd. 

FARKASSZIGETI ARBORÉTUM

Püspökladány, Farkassziget
Tel : +54/451-169
Az arborétum szabadon látogatható, a kiállító és bemutatóház H-CS 8-16, P 8-13.30 óráig van nyitva.
Előre bejelentett csoportoknak szakvezetést biztosítanak. 
Megközelíthető közúton: Budapest felől a 4-es számú főközlekedési úton, a felüljárótól 500 m-re balra. Hajdúszoboszló felől a 4-es számú főközlekedési úton, a második püspökla­dányi bekötőútnál jobbra. Nádudvar felől ugyanaz. Berettyóújfalu, ill. Püs­pökladány felől a 42-es számú főközlekedési, ill. a farkasszigeti bekötőúton 

A püspökladányi arborétum Kaán Károly kezdeményezésére jött létre 1924-ben. Kaán Károly a természetvédelem és az alföldfásítás úttörője volt. Az országos hírű Erdészeti Szikkisérleti Telepet a világon elsőként itt hozták létre. A nyolc hektáros arborétumban körülbelül 650 fajta fa és cserje él. A telepített fák zöme több hazai arborétumból és csemetekertből származik de van Kínából, Dániából és Oroszországból származó faj is. A kocsányostölgy-csoport az alborétum legősibb állománya. Az alföldön ritkaságszámba menő fafajjal, cserjével is találkozhatunk. Többek között vasfával, török mogyoróval, iráni varázsfával, japán cseresznyével, szomorú japán akáccal és kőrissel is. 
Az alborétum területén kilátó is található, melyről szép kilátás tárul elénk. A kilátó melletti víztározó az alborétumhoz tartozó csemetekertek öntözésére szolgál. Az alborétumi bemutatóházban Püspökladány élővilágát és a szikfásítási kutatások történetét bemutató állandó kiállítás 1992 óta üzemel.

PÜSPÖKLADÁNYI STRAND- ÉS GYÓGYFÜRDŐ

Püspökladány, Petőfi u. 62.
Tel.: +54/450-946 

A 2003-ban korszerűen felújított, hidrogén-karbonátos, jódos-brómos gyógyvizű fürdőben reumatológiai és fizioterápiás szakrendelés is folyik, és számos gyógyászati szolgáltatás igénybe vehető, akár több hetes kúra formájában: iszapkezelés, vízsugár masszázs, súly- és kádfürdők, víz alatti gyógytorna, gyógyúszás. A felsoroltakon túl szauna, szolárium, masszázs és szezonálisan működő, öt medencés, parkosított strandfürdő is várja a pihenni vágyókat.

 

 

www.puspokladany.hu

Az információk változhatnak, érdeklődj a megadott elérhetőségeken!
Pontatlanságot találtál? Itt jelezheted nekünk!

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Hogyan ünnepelhetitek meg a hóemberek világnapját?

Hogyan ünnepelhetitek meg a hóemberek világnapját?

A hóemberek világnapját január 18-án ünnepelhetjük, és ez kiváló alkalom arra, hogy kreatívan és vidáman töltsük el a napot. Íme néhány ötlet, hogyan lehet ezt a napot emlékezetessé tenni:
Ünnepeld Te is a hóemberek világnapját!

Ünnepeld Te is a hóemberek világnapját!

A hóemberek világnapját január 18-án ünneplik. Azért esett erre a napra a választás, mert a 18-as szám vizuálisan emlékeztet egy hóember formájára: a "1" a kezében lévő seprűre, a "8" pedig a két hógolyóból álló testére.
Nem kérek sokat, csak hogy vigyázz rám! - Így vigyázz rám szilveszter éjjelén!

Nem kérek sokat, csak hogy vigyázz rám! - Így vigyázz rám szilveszter éjjelén!

Tudom hihetetlen, hogy én ennyire félek tőle…, persze, mert te tudod, hogy nem bánt, látod, hogy szép és színes, és fel is készülsz rá, de én nem! Én minden felkészülés nélkül kapom ezeket a hangokat, amire nem úgy reagálok, mint egy ember, hanem szaladok… hogy hová? Nem tudom!
Szilveszteri kényeztetés: házi likőrök egyszerűen

Szilveszteri kényeztetés: házi likőrök egyszerűen

Az ünnepi időszak tökéletes alkalom arra, hogy különleges finomságokkal lepjük meg magunkat és szeretteinket. Mi lehetne jobb, mint egy saját készítésű likőr, ami egyszerre melengeti a szívet és csempész egy kis luxust a mindennapokba? Négy egyszerű, de ínycsiklandó receptet hoztunk, amelyek garantáltan feldobják a szilvesztert – akár egy vidám összejövetel, akár egy meghitt, kanapén töltött este a terv.

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére