Jelenlegi hely

Berettyóújfalu látnivalói

Berettyóújfalui kistérség
Berettyóújfalui járás 
Megközelíthetőség: Debrecentől 40 km-re, Nagyváradtól pedig 35 km-re helyezkedik el. Berettyóújfalu a fővárostól az M3-as autópályán Debrecen felől megközelítve kb. 270 km. Vasúton Debrecen és Püspökladány felől is megközelíthető a 101-es vonalon.

BIHARI MÚZEUM

4100, Berettyóújfalu, Kálvin tér 1.
Telefonszám: (+36 (54)) 402-390, (+36 (54)) 500-340
E-mail: bihari.muzeum@gmail.com, bihari.berettyoujfalu@museum.hu
Nyitva tartás: H-P: 9-16 óra

Minden hónap utolsó előtti szombatján, illetve nemzeti ünnepeinken a múzeum 10-16 óráig nyitva tart.
A legalább két héttel korábban bejelentkezett csoportokat szombaton és vasárnap is fogadnak előre egyeztetett időpontban 10-16 óra között! 

Az 1950-es évek végén vetődött fel először a múzeumügy Berettyóújfaluban, lelkes tanárok, tanítók, közművelődésben dolgozók ötleteként. Dr. Sándor Mihályné tanárnő lelkes gyűjtő és szervezőmunkájának köszönhetően 1960. augusztus 20-án nyílt meg Berettyóújfaluban a Bercsényi u. 7. szám alatt a Bihari Múzeum elődje, a Néprajzi Ház. Ezt az 1700-as évek közepén épült lakóházat hozták rendbe és rendezték be jórészt Berettyóújfaluból és a környező falvakból származó korhű bútorokkal, használati tárgyakkal. Sajnos a néprajzi ház nem volt hosszú életű: a hatvanas évek végén lebontásra került.

BIHARI GALÉRIA

4100, Berettyóújfalu Tardy 2.
Telefon: 54/401-563
E-mail: tersegi.bujfalu@telehaz.hu
Látogatás: Hétfőtől-Péntekig: 8-16

A térségi teleházban működő galéria elsősorban a bihari térséghez kötődő képzőművészek, kézművesek alkotásait mutatja be. A gyűjtemény becses része a szomszédos kistelepülés, Szentpéterszeg szülötte, Fekete Borbála (1933- 1992) hagyatéka.

REFORMÁTUS TEMPLOM

4100, Berettyóújfalu, Kálvin tér 3. sz.
Tel. és fax: 06-54-402-619
web: www.reformatusbujfalu.hu 
e-mail: berettyoujfalu@reformatus.hu
A Templom és a Liszt Orgona látogatható telefonon történt bejelentkezés alapján.

A mai templom helyén már évszázadokkal korábban is templom állt. Az 1816-ban leégett paticsfalú épületet még Mária Terézia ajándékozta a gyülekezetnek. A legelső templomról nem sok írásos emlék maradt fenn, létezését azonban a környék középkori egyházainak összehasonlító vizsgálatával bizonyosra vehetjük. Építése a XIV. századra tehető. Egy 1765-ös emlék szerint a mai templom elődjének szentélye nyolcszögű vagy egyenes záródású lehetett, és keskenyebb volt háromtraktusos hajójánál. Tornyát 1745-ben felújították. A mai, késő barokk stílusú templomot 1817-ben építették. Puritán belső kiképzése, copf szószéke, Úrasztala 1862-ből való. 

RÉGI KÖZSÉGHÁZA

4100, Berettyóújfalu, Kálvin tér 1.
Telefon: 54/402-390, 54/500-340 (Bihari Múzeum)
Látogatás: Munkaidőben.

A régi községháza, illetve később városháza az elődje helyén 1874-ben épült fel. Ez az eklektikus, neobarokk épület volt a település első emeletes épülete. Háromtengelyes főhomlokzatán, a falsíkból jelzésszerűen kilépő középrizalit közepén találjuk a főbejáratot, melyet négy erőteljes pilaszter tesz még határozottabbá. Ezzel szemben az emeleti rész oszlopfői, párkánydíszítése a finom díszítéseket, mintsem a robosztus megjelenést követik. Sávozott alsó szintje és emeleti oldalrizalitja, armírozott sarka határozott, méltóságteljes külsőt kölcsönöz az épületnek. 2001. május 23-tól a Bihari Múzeumnak, a felnőtt és gyermekkönyvtárnak, és az e-magyarország pontnak ad otthont.

TOLDI MIKLÓS REFORMÁTUS ÁLTALÁNOS ISKOLA

4100, Berettyóújfalu, Kálvin tér 4.
Telefon: +36 (54) 402-039, +36(54) 400-947
Fax: +36 (54) 402-039
postmaster@toldi99.axelero.net
toldimiklos@parokia.net

Az 1920-as években nyerte el végleges formáját az iskola, a városközpont egyik jellegzetes épülete. Nyugodt, kiegyensúlyozott tömegű, klasszicizáló homlokzatú épület, melyről a hagyományos részletképzés már letisztult, de új stílussá még nem érlelődött át.

RÉGI BANKHÁZ

4100, Berettyóújfalu, Kálvin tér 5.


A város virágkorában, a 20-as években itt is a dollárkölcsön biztosította a nagyarányú fejlesztéseket. Ekkor építették a bankház épületét is. Sárga téglaburkolatos, fokozott vakolatdíszes homlokzata emeli ki a nagyobb, eklektikus polgárházak sorából.
 

VÁRMEGYEHÁZA

4100, Berettyóújfalu, Kálvin tér 6.

A klasszicizáló homlokzatú vármegyeháza 1920 körül épült, nagyteremmel. A város történetében nagy szerepet játszott: innen irányították Csonka-Bihar vármegyét. Homlokzatán érző-dik a történeti stílusok kimerülése: a modernizálódó XX. század itt már nem merült bele a stílushű részletképzésbe, s merev, szimmetrikus kompozíciós rendje is megbicsaklott helyenként.


RÓMAI KATOLIKUS TEMPLOM

4100, Berettyóújfalu, Kossuth utca 29-31.
Telefon: 54/401-126
A kései román stílusú templomot 1906-ban építették Sztarill Ferenc építész terveivel, irányításával, Jézus Szíve tiszteletére. Néhány évvel később a mellette, kétoldalt álló szintén román stílusú, vakolatdíszes ablakkeretezésű iskola és plébánia is elkészült.
A templom külső méreteit tekintve 33 méter hosszú, 14 méter széles. Tornya 26 méter magas, míg keresztje 40 méterrel magasodik a környék fölé. Tetejét élesdi hornyolt cserép fedi, míg tornyát, mellékhajóit, sekrestyéjét, oratóriumát és támasztóíveit horganyzott vaslemezzel borították. A templom szentélye keletelve van, így a templom tájolása a keresztény szokásokat követi.

NADÁNYI ZOLTÁN MŰVELŐDÉSI KÖZPONT, EGYKORI LEVENTEHÁZ

4100, Berettyóújfalu, Bajcsy-Zsilinszky utca 27.
Telefon: 54/402-014

A Leventeházat Kós Károly tervei alapján építették. A különlegesen szép középületet 1927-ben Horthy Miklós avatta fel, melyben leventeoktatók, tűzoltótisztek, az iskolán kívüli' népművelésoktatók és a gazdasági népfőiskolák tanítóinak bentlakásos formában történő képzése-kiképzése folyt. 1945-ben a Városi Művelődési Központ kapott helyet falai között. A nagyterem régen, hűvös időben tornateremként funkcionált, színpadján ma is színielőadásokat, hangversenyeket, koncerteket, kulturális programokat rendeznek. 


BÍRÓSÁG ÉS FÖLDHIVATAL ÉPÜLETE

4100, Berettyóújfalu, Kossuth utca 33.

Az 1800-as évek elején építették a régi, földszintes, barokk épületszárnyat, melyben csendőrlaktanya kapott helyet.  A szárny keretelt ablakait fenn stilizált zárókő díszíti, míg az ablakok mellett az udvarra nyíló, félköríves kocsibejáró kapott helyet. Ennek zárókövében a korona nélküli Magyar Címer látható.A neobarokk bírósági épületrész valószínűleg a múlt század végén épült a korábbi szárny mellé. Bal oldalán bástyaszerű rizalit teszi hangsúlyosabbá az épületegyüttest, mely fölött kőbábos attika áll. A földszinten félköríves, emeleti részén egyenes záródású ablakai egy-egy pilaszter tükrében állnak.

KERESKEDŐHÁZ ÉS LAKÓHÁZ

4100, Berettyóújfalu, Dózsa György u. 14–16.
Az épületek a polgárvárosi részen, a valamikori piac közelében állnak. A város többszöri vásártartási joga miatt a kereskedők itt igyekeztek végleges üzletet nyitni. Ez különösen fontossá vált, amikor a város korlátozta a kirakodási lehetőséget. A 16. számú ház a kisvárosi polgárház jelentős – ma már sajnos egyik utolsó – példája, közvetlenül a századforduló után épülhetett.


BALOGH-KÚRIA

Látogatás: Nem látogatható

A Berettyóújfaluhoz tartozó Baloghtanya egykori klasszicista épületét a XIX. században építették, melynek akkori tulajdonosa a Marossy-család volt. A családba beházasodó Balogh Boldizsár révén került a birtok a későbbi település-névadó Baloghok kezébe. 

BERETTYÓÚJFALU, FŐSZOLGABÍRÓI HÁZ (IPOSZ SZÉKHÁZ)

4100, Berettyóújfalu, Tardy 2.
Telefon: 54/401-563 (Teleház)
E-mail: tersegi.bujfalu@telehaz.hu

Látogatás: Hétfőtől-Péntekig: 8-16óra

A József Attila és Tardy utcák kereszteződésében áll az egykori főszolgabírói ház. A Leventeházzal szemközti épület a két világháború között épült. Jelenleg civil szervezetek irodáit találjuk benne. Itt tekinthetjük meg a Bihari Galériát is. Az épület előtt a város egykori ivóvíz-kútjainak egyike állt, mely az új körforgalom kialakításával a Bihari Múzeumhoz került át. 

EGYKORI ZSINAGÓGA ÉPÜLETE 

4100, Berettyóújfalu, Dózsa Gy. u. 11., hátul az udvarban
Látogatás: Az aktuális bérlő engedélye alapján. 
 

I-II. VILÁGHÁBORÚS EMLÉKMŰ

4100, Berettyóújfalu, Kálvin tér
Az egykori, bronzból készült irredenta emlékműt eredetileg a Posta-palota előtti, régi nevén Postaparkban, jelenlegi nevén Szerelemparkban állították fel, 1927. október 16-án, állítólag Horthy Miklós kormányzó jelenlétében.Egy kürtöt fújó ősmagyar vitéz, Lehel vezér alakját formázta meg Kovács Ferenc szobrász. A most látható mészkő szobor, az I. világháborús katona alakja került a talapzatra, melyet I. és II. világháborús emlékművé alakították át. Három oldalán a háborúk áldozatainak nevei láthatók. 
 

II. VILÁGHÁBORÚS EMLÉKMŰ

4100, Berettyóújfalu, Kálvin tér 1.

A II. Világháború hősi áldozatainak emléket állító szobor oszlopán az áldozatok neveit olvashatjuk abc sorrendben. Az oszlop tetején bronz turulmadár látható. Az oszlop mellett babérággal díszített emlékkőn nyugvó világháborús rohamsisak látható. A babérág alatt "A Második Világháború berettyóújfalui áldozatainak emlékére" felirat olvasható.  

BÁTHORY GÁBOR SZOBRA 

4100, Berettyóújfalu, Dózsa Gy. út
Az üzletként szolgáló épület, amely előtt a szobor áll, egykor a Dózsa TSZ irodája volt. A TSZ megalakulásának 40. évfordulóján, 1988-ban avatták fel Dózsa György mellszobrát.A 80 cm magas, vaskoronát viselő bronzszobrot Józsa Lajos debreceni szobrászművész készítette.

BERETTYÓÚJFALU, MIKES KELEMEN SZOBRA 

4100, Berettyóújfalu, Bajcsy-Zsilinszky utca

A berettyóújfalui II. Rákóczi Ferenc-mellszobor párja a fejedelem iródeákjának, Mikes Kelemennek az 5/4-es, életnagyságú mellszobra. A nyolcszöges alapzatra emelt, pirogránitból készült szobrot kevésbé észrevehető helyen, a Bajcsy-Zsilinszky lakótelep oldalában, bokrok és fák erdejében találjuk.

56-OS EMLÉKMŰ 

4100, Berettyóújfalu, Oláh Zs. utca - Kossuth utca torkolat
Az 1956-os forradalom és szabadságharcnak emléket állító alkotást Kurucz Imre berettyóújfalui szobrászművész készítette 2003-ban. Az emlékmű 2,5 m magas törött ívű kapuzat, három faragott, a szabadságharc követeléseivel faragott kővel, mely egy kisebb talapzaton áll. A kapu íve alatt középen a címert láthatjuk, oszlopain az 1956 és 2006-os évszámokkal. 

BÁTHORY GÁBOR SZOBRA 

4100, Berettyóújfalu, Vörösmarty tér

A faragott mészkő-talapzaton a fejedelem 5/4-es életnagyságú bronzszobra áll. Az alkotó Báthoryt korabeli rézmetszetek, illetve pénzérmék alapján a rá jellemző páncélban ábrázolja, hajadonfővel. Az ifjú fejedelem magabiztos, erőteljes alakot ölt. Keményen veti meg a lábát a földön. Arcán feszült figyelmet látunk, résen áll, az ellenség mozdulatait lesi, kezét a kardján tartja. A másik kezében az adománylevelet nyújtja szeretett hajdúinak. A talapzaton nevének vésett felirata alatt Berettyóújfalu korabeli címere látható. A talpazat hátoldalán vésett szöveg: „1608. MÁJUS 23. BERETTYÓÚJFALU HAJDÚVÁROS 400. ÉVFORDULÓJÁRA ÁLLÍTTATTA A VÁROS ÖNKORMÁNYZATA.”  

NAPBANÉZŐ SZOBOR 

4100, Berettyóújfalu, Népliget

A Városi Strandfürdő és Uszoda bejáratánál látható Berettyóújfalu szobrászművésze, Kurucz Imre Napbanéző című, egész alakos nőszobra. A szobrász 1999-ben ajándékozta a településnek az egész alakos, henger alakú talapzaton álló, jobb kezét fejéhez emelő, távolba tekintő nőalakot.

NÉPLIGETI KOPJAFÁK

4100, Berettyóújfalu, Népliget, Csónakázó-tó mellett

Berettyóújfalu központjában, a strandfürdő szomszédságában található a város két kopjafája. Mindkét kopjafa Nemes Sándor fafaragó munkásságát dicséri. A kockaköves alapon álló, négyszög alapú, tulipános koronázású oszlopok méltó helyszínen, a Népligetben állítanak elméket a haza két legnagyobb szabadságharcának. A nagyobbik kopjafa az 1848-49-es eseményekre, míg a kisebbik az 1956-os forradalom és szabadságharcra emlékezik. 

FÖLDVÁR

4100, Berettyóújfalu, Péterszegi út

Az őskori telepen 1921-22 között Zoltai Lajos, a debreceni múzeum nagynevű régész-történésze végzett ásatásokat. Később, az 1977-82 között végzett ásatások során feltárt dombon 3 m vastag Újkőkori réteget tártak fel, amely 5 fő települési szintből áll. A középső bronzkor idején (Kr. e. 1800-1200) keletkezett a felette lévő két szint, amely közel 120 cm vastag. A halom tetejére a helyi vadásztársaság lest épített, melyet az egyik környékbeli földtulajdonos felborított, összetörve azt.

A HERPÁLYI CSONKATORONY

Berettyóújfalu , 47. sz. főút, "Egyházsziget”

Látogatás: Szabadon látogatható. 

A herpályi Csonkatorony az egykori Herpály nevű település XII. században román stílusban épült monostorának maradványa, amely Berettyóújfalu határában látható. A mai csonkatorony csupán töredéke a réginek. A 19. század közepén még állt a másik torony, melyet azonban elbontottak, és a romot körülvevő árkot is betöltötték. A romot hitelesen 1878-ban írta le először Rómer Flóris, ebből és az ekkor készült rajzokból egyértelműen kiderül, hogy a templom román stílusú volt. A második világháború idején a torony súlyosan megrongálódott, de később helyreállították és az 1970-es években tervszerű régészeti feltárást is végeztek. Ennek eredményeként egy háromhajós, reprezentatív, nyugati toronypáros, nagyméretű kolostortemplom alaprajza tűnt elő.

FEHÉRTEMPLOM-ROM

Berettyóújfalu , 47. sz. főút, "Egyházsziget", a Csonkatoronytól 330 méterre
Látogatás: Szabadon látogatható.

1879 tavaszán, szántás közben a Csonkatorony mellett, Egyházsziget néven ismert dombon Fényes Mór ekéje téglákat fordított ki a földből. A tulajdonos azonnal szólt a régészet és történelemkedvelő szomszéd birtokosnak, Tardy Sándornak, aki azonnal a helyszínre sietett. Tardy megállapította, hogy egy korábbi épület falmaradványait bolygatták meg a szántással, majd kutatásba kezdett. Hamarosan megtalálták a Csonkatoronyhoz közeli másik templom romját, mely a köznyelvben - tévesen - csak Fehértemplomként vagy a kolostor alapján Vöröstemplomként említettek.Ma a helyreállított alapokat tekinthetjük meg a Csonkatoronytól néhány száz méterre. 

www.berettyoujfalu.hu
 

Az információk változhatnak, érdeklődj a megadott elérhetőségeken!
Pontatlanságot találtál? Itt jelezheted nekünk!

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Hogyan ünnepelhetitek meg a hóemberek világnapját?

Hogyan ünnepelhetitek meg a hóemberek világnapját?

A hóemberek világnapját január 18-án ünnepelhetjük, és ez kiváló alkalom arra, hogy kreatívan és vidáman töltsük el a napot. Íme néhány ötlet, hogyan lehet ezt a napot emlékezetessé tenni:
Ünnepeld Te is a hóemberek világnapját!

Ünnepeld Te is a hóemberek világnapját!

A hóemberek világnapját január 18-án ünneplik. Azért esett erre a napra a választás, mert a 18-as szám vizuálisan emlékeztet egy hóember formájára: a "1" a kezében lévő seprűre, a "8" pedig a két hógolyóból álló testére.
Nem kérek sokat, csak hogy vigyázz rám! - Így vigyázz rám szilveszter éjjelén!

Nem kérek sokat, csak hogy vigyázz rám! - Így vigyázz rám szilveszter éjjelén!

Tudom hihetetlen, hogy én ennyire félek tőle…, persze, mert te tudod, hogy nem bánt, látod, hogy szép és színes, és fel is készülsz rá, de én nem! Én minden felkészülés nélkül kapom ezeket a hangokat, amire nem úgy reagálok, mint egy ember, hanem szaladok… hogy hová? Nem tudom!
Szilveszteri kényeztetés: házi likőrök egyszerűen

Szilveszteri kényeztetés: házi likőrök egyszerűen

Az ünnepi időszak tökéletes alkalom arra, hogy különleges finomságokkal lepjük meg magunkat és szeretteinket. Mi lehetne jobb, mint egy saját készítésű likőr, ami egyszerre melengeti a szívet és csempész egy kis luxust a mindennapokba? Négy egyszerű, de ínycsiklandó receptet hoztunk, amelyek garantáltan feldobják a szilvesztert – akár egy vidám összejövetel, akár egy meghitt, kanapén töltött este a terv.

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére