Jelenlegi hely

Berettyóújfalu látnivalói

Berettyóújfalui kistérség
Berettyóújfalui járás 
Megközelíthetőség: Debrecentől 40 km-re, Nagyváradtól pedig 35 km-re helyezkedik el. Berettyóújfalu a fővárostól az M3-as autópályán Debrecen felől megközelítve kb. 270 km. Vasúton Debrecen és Püspökladány felől is megközelíthető a 101-es vonalon.

BIHARI MÚZEUM

4100, Berettyóújfalu, Kálvin tér 1.
Telefonszám: (+36 (54)) 402-390, (+36 (54)) 500-340
E-mail: bihari.muzeum@gmail.com, bihari.berettyoujfalu@museum.hu
Nyitva tartás: H-P: 9-16 óra

Minden hónap utolsó előtti szombatján, illetve nemzeti ünnepeinken a múzeum 10-16 óráig nyitva tart.
A legalább két héttel korábban bejelentkezett csoportokat szombaton és vasárnap is fogadnak előre egyeztetett időpontban 10-16 óra között! 

Az 1950-es évek végén vetődött fel először a múzeumügy Berettyóújfaluban, lelkes tanárok, tanítók, közművelődésben dolgozók ötleteként. Dr. Sándor Mihályné tanárnő lelkes gyűjtő és szervezőmunkájának köszönhetően 1960. augusztus 20-án nyílt meg Berettyóújfaluban a Bercsényi u. 7. szám alatt a Bihari Múzeum elődje, a Néprajzi Ház. Ezt az 1700-as évek közepén épült lakóházat hozták rendbe és rendezték be jórészt Berettyóújfaluból és a környező falvakból származó korhű bútorokkal, használati tárgyakkal. Sajnos a néprajzi ház nem volt hosszú életű: a hatvanas évek végén lebontásra került.

BIHARI GALÉRIA

4100, Berettyóújfalu Tardy 2.
Telefon: 54/401-563
E-mail: tersegi.bujfalu@telehaz.hu
Látogatás: Hétfőtől-Péntekig: 8-16

A térségi teleházban működő galéria elsősorban a bihari térséghez kötődő képzőművészek, kézművesek alkotásait mutatja be. A gyűjtemény becses része a szomszédos kistelepülés, Szentpéterszeg szülötte, Fekete Borbála (1933- 1992) hagyatéka.

REFORMÁTUS TEMPLOM

4100, Berettyóújfalu, Kálvin tér 3. sz.
Tel. és fax: 06-54-402-619
web: www.reformatusbujfalu.hu 
e-mail: berettyoujfalu@reformatus.hu
A Templom és a Liszt Orgona látogatható telefonon történt bejelentkezés alapján.

A mai templom helyén már évszázadokkal korábban is templom állt. Az 1816-ban leégett paticsfalú épületet még Mária Terézia ajándékozta a gyülekezetnek. A legelső templomról nem sok írásos emlék maradt fenn, létezését azonban a környék középkori egyházainak összehasonlító vizsgálatával bizonyosra vehetjük. Építése a XIV. századra tehető. Egy 1765-ös emlék szerint a mai templom elődjének szentélye nyolcszögű vagy egyenes záródású lehetett, és keskenyebb volt háromtraktusos hajójánál. Tornyát 1745-ben felújították. A mai, késő barokk stílusú templomot 1817-ben építették. Puritán belső kiképzése, copf szószéke, Úrasztala 1862-ből való. 

RÉGI KÖZSÉGHÁZA

4100, Berettyóújfalu, Kálvin tér 1.
Telefon: 54/402-390, 54/500-340 (Bihari Múzeum)
Látogatás: Munkaidőben.

A régi községháza, illetve később városháza az elődje helyén 1874-ben épült fel. Ez az eklektikus, neobarokk épület volt a település első emeletes épülete. Háromtengelyes főhomlokzatán, a falsíkból jelzésszerűen kilépő középrizalit közepén találjuk a főbejáratot, melyet négy erőteljes pilaszter tesz még határozottabbá. Ezzel szemben az emeleti rész oszlopfői, párkánydíszítése a finom díszítéseket, mintsem a robosztus megjelenést követik. Sávozott alsó szintje és emeleti oldalrizalitja, armírozott sarka határozott, méltóságteljes külsőt kölcsönöz az épületnek. 2001. május 23-tól a Bihari Múzeumnak, a felnőtt és gyermekkönyvtárnak, és az e-magyarország pontnak ad otthont.

TOLDI MIKLÓS REFORMÁTUS ÁLTALÁNOS ISKOLA

4100, Berettyóújfalu, Kálvin tér 4.
Telefon: +36 (54) 402-039, +36(54) 400-947
Fax: +36 (54) 402-039
postmaster@toldi99.axelero.net
toldimiklos@parokia.net

Az 1920-as években nyerte el végleges formáját az iskola, a városközpont egyik jellegzetes épülete. Nyugodt, kiegyensúlyozott tömegű, klasszicizáló homlokzatú épület, melyről a hagyományos részletképzés már letisztult, de új stílussá még nem érlelődött át.

RÉGI BANKHÁZ

4100, Berettyóújfalu, Kálvin tér 5.


A város virágkorában, a 20-as években itt is a dollárkölcsön biztosította a nagyarányú fejlesztéseket. Ekkor építették a bankház épületét is. Sárga téglaburkolatos, fokozott vakolatdíszes homlokzata emeli ki a nagyobb, eklektikus polgárházak sorából.
 

VÁRMEGYEHÁZA

4100, Berettyóújfalu, Kálvin tér 6.

A klasszicizáló homlokzatú vármegyeháza 1920 körül épült, nagyteremmel. A város történetében nagy szerepet játszott: innen irányították Csonka-Bihar vármegyét. Homlokzatán érző-dik a történeti stílusok kimerülése: a modernizálódó XX. század itt már nem merült bele a stílushű részletképzésbe, s merev, szimmetrikus kompozíciós rendje is megbicsaklott helyenként.


RÓMAI KATOLIKUS TEMPLOM

4100, Berettyóújfalu, Kossuth utca 29-31.
Telefon: 54/401-126
A kései román stílusú templomot 1906-ban építették Sztarill Ferenc építész terveivel, irányításával, Jézus Szíve tiszteletére. Néhány évvel később a mellette, kétoldalt álló szintén román stílusú, vakolatdíszes ablakkeretezésű iskola és plébánia is elkészült.
A templom külső méreteit tekintve 33 méter hosszú, 14 méter széles. Tornya 26 méter magas, míg keresztje 40 méterrel magasodik a környék fölé. Tetejét élesdi hornyolt cserép fedi, míg tornyát, mellékhajóit, sekrestyéjét, oratóriumát és támasztóíveit horganyzott vaslemezzel borították. A templom szentélye keletelve van, így a templom tájolása a keresztény szokásokat követi.

NADÁNYI ZOLTÁN MŰVELŐDÉSI KÖZPONT, EGYKORI LEVENTEHÁZ

4100, Berettyóújfalu, Bajcsy-Zsilinszky utca 27.
Telefon: 54/402-014

A Leventeházat Kós Károly tervei alapján építették. A különlegesen szép középületet 1927-ben Horthy Miklós avatta fel, melyben leventeoktatók, tűzoltótisztek, az iskolán kívüli' népművelésoktatók és a gazdasági népfőiskolák tanítóinak bentlakásos formában történő képzése-kiképzése folyt. 1945-ben a Városi Művelődési Központ kapott helyet falai között. A nagyterem régen, hűvös időben tornateremként funkcionált, színpadján ma is színielőadásokat, hangversenyeket, koncerteket, kulturális programokat rendeznek. 


BÍRÓSÁG ÉS FÖLDHIVATAL ÉPÜLETE

4100, Berettyóújfalu, Kossuth utca 33.

Az 1800-as évek elején építették a régi, földszintes, barokk épületszárnyat, melyben csendőrlaktanya kapott helyet.  A szárny keretelt ablakait fenn stilizált zárókő díszíti, míg az ablakok mellett az udvarra nyíló, félköríves kocsibejáró kapott helyet. Ennek zárókövében a korona nélküli Magyar Címer látható.A neobarokk bírósági épületrész valószínűleg a múlt század végén épült a korábbi szárny mellé. Bal oldalán bástyaszerű rizalit teszi hangsúlyosabbá az épületegyüttest, mely fölött kőbábos attika áll. A földszinten félköríves, emeleti részén egyenes záródású ablakai egy-egy pilaszter tükrében állnak.

KERESKEDŐHÁZ ÉS LAKÓHÁZ

4100, Berettyóújfalu, Dózsa György u. 14–16.
Az épületek a polgárvárosi részen, a valamikori piac közelében állnak. A város többszöri vásártartási joga miatt a kereskedők itt igyekeztek végleges üzletet nyitni. Ez különösen fontossá vált, amikor a város korlátozta a kirakodási lehetőséget. A 16. számú ház a kisvárosi polgárház jelentős – ma már sajnos egyik utolsó – példája, közvetlenül a századforduló után épülhetett.


BALOGH-KÚRIA

Látogatás: Nem látogatható

A Berettyóújfaluhoz tartozó Baloghtanya egykori klasszicista épületét a XIX. században építették, melynek akkori tulajdonosa a Marossy-család volt. A családba beházasodó Balogh Boldizsár révén került a birtok a későbbi település-névadó Baloghok kezébe. 

BERETTYÓÚJFALU, FŐSZOLGABÍRÓI HÁZ (IPOSZ SZÉKHÁZ)

4100, Berettyóújfalu, Tardy 2.
Telefon: 54/401-563 (Teleház)
E-mail: tersegi.bujfalu@telehaz.hu

Látogatás: Hétfőtől-Péntekig: 8-16óra

A József Attila és Tardy utcák kereszteződésében áll az egykori főszolgabírói ház. A Leventeházzal szemközti épület a két világháború között épült. Jelenleg civil szervezetek irodáit találjuk benne. Itt tekinthetjük meg a Bihari Galériát is. Az épület előtt a város egykori ivóvíz-kútjainak egyike állt, mely az új körforgalom kialakításával a Bihari Múzeumhoz került át. 

EGYKORI ZSINAGÓGA ÉPÜLETE 

4100, Berettyóújfalu, Dózsa Gy. u. 11., hátul az udvarban
Látogatás: Az aktuális bérlő engedélye alapján. 
 

I-II. VILÁGHÁBORÚS EMLÉKMŰ

4100, Berettyóújfalu, Kálvin tér
Az egykori, bronzból készült irredenta emlékműt eredetileg a Posta-palota előtti, régi nevén Postaparkban, jelenlegi nevén Szerelemparkban állították fel, 1927. október 16-án, állítólag Horthy Miklós kormányzó jelenlétében.Egy kürtöt fújó ősmagyar vitéz, Lehel vezér alakját formázta meg Kovács Ferenc szobrász. A most látható mészkő szobor, az I. világháborús katona alakja került a talapzatra, melyet I. és II. világháborús emlékművé alakították át. Három oldalán a háborúk áldozatainak nevei láthatók. 
 

II. VILÁGHÁBORÚS EMLÉKMŰ

4100, Berettyóújfalu, Kálvin tér 1.

A II. Világháború hősi áldozatainak emléket állító szobor oszlopán az áldozatok neveit olvashatjuk abc sorrendben. Az oszlop tetején bronz turulmadár látható. Az oszlop mellett babérággal díszített emlékkőn nyugvó világháborús rohamsisak látható. A babérág alatt "A Második Világháború berettyóújfalui áldozatainak emlékére" felirat olvasható.  

BÁTHORY GÁBOR SZOBRA 

4100, Berettyóújfalu, Dózsa Gy. út
Az üzletként szolgáló épület, amely előtt a szobor áll, egykor a Dózsa TSZ irodája volt. A TSZ megalakulásának 40. évfordulóján, 1988-ban avatták fel Dózsa György mellszobrát.A 80 cm magas, vaskoronát viselő bronzszobrot Józsa Lajos debreceni szobrászművész készítette.

BERETTYÓÚJFALU, MIKES KELEMEN SZOBRA 

4100, Berettyóújfalu, Bajcsy-Zsilinszky utca

A berettyóújfalui II. Rákóczi Ferenc-mellszobor párja a fejedelem iródeákjának, Mikes Kelemennek az 5/4-es, életnagyságú mellszobra. A nyolcszöges alapzatra emelt, pirogránitból készült szobrot kevésbé észrevehető helyen, a Bajcsy-Zsilinszky lakótelep oldalában, bokrok és fák erdejében találjuk.

56-OS EMLÉKMŰ 

4100, Berettyóújfalu, Oláh Zs. utca - Kossuth utca torkolat
Az 1956-os forradalom és szabadságharcnak emléket állító alkotást Kurucz Imre berettyóújfalui szobrászművész készítette 2003-ban. Az emlékmű 2,5 m magas törött ívű kapuzat, három faragott, a szabadságharc követeléseivel faragott kővel, mely egy kisebb talapzaton áll. A kapu íve alatt középen a címert láthatjuk, oszlopain az 1956 és 2006-os évszámokkal. 

BÁTHORY GÁBOR SZOBRA 

4100, Berettyóújfalu, Vörösmarty tér

A faragott mészkő-talapzaton a fejedelem 5/4-es életnagyságú bronzszobra áll. Az alkotó Báthoryt korabeli rézmetszetek, illetve pénzérmék alapján a rá jellemző páncélban ábrázolja, hajadonfővel. Az ifjú fejedelem magabiztos, erőteljes alakot ölt. Keményen veti meg a lábát a földön. Arcán feszült figyelmet látunk, résen áll, az ellenség mozdulatait lesi, kezét a kardján tartja. A másik kezében az adománylevelet nyújtja szeretett hajdúinak. A talapzaton nevének vésett felirata alatt Berettyóújfalu korabeli címere látható. A talpazat hátoldalán vésett szöveg: „1608. MÁJUS 23. BERETTYÓÚJFALU HAJDÚVÁROS 400. ÉVFORDULÓJÁRA ÁLLÍTTATTA A VÁROS ÖNKORMÁNYZATA.”  

NAPBANÉZŐ SZOBOR 

4100, Berettyóújfalu, Népliget

A Városi Strandfürdő és Uszoda bejáratánál látható Berettyóújfalu szobrászművésze, Kurucz Imre Napbanéző című, egész alakos nőszobra. A szobrász 1999-ben ajándékozta a településnek az egész alakos, henger alakú talapzaton álló, jobb kezét fejéhez emelő, távolba tekintő nőalakot.

NÉPLIGETI KOPJAFÁK

4100, Berettyóújfalu, Népliget, Csónakázó-tó mellett

Berettyóújfalu központjában, a strandfürdő szomszédságában található a város két kopjafája. Mindkét kopjafa Nemes Sándor fafaragó munkásságát dicséri. A kockaköves alapon álló, négyszög alapú, tulipános koronázású oszlopok méltó helyszínen, a Népligetben állítanak elméket a haza két legnagyobb szabadságharcának. A nagyobbik kopjafa az 1848-49-es eseményekre, míg a kisebbik az 1956-os forradalom és szabadságharcra emlékezik. 

FÖLDVÁR

4100, Berettyóújfalu, Péterszegi út

Az őskori telepen 1921-22 között Zoltai Lajos, a debreceni múzeum nagynevű régész-történésze végzett ásatásokat. Később, az 1977-82 között végzett ásatások során feltárt dombon 3 m vastag Újkőkori réteget tártak fel, amely 5 fő települési szintből áll. A középső bronzkor idején (Kr. e. 1800-1200) keletkezett a felette lévő két szint, amely közel 120 cm vastag. A halom tetejére a helyi vadásztársaság lest épített, melyet az egyik környékbeli földtulajdonos felborított, összetörve azt.

A HERPÁLYI CSONKATORONY

Berettyóújfalu , 47. sz. főút, "Egyházsziget”

Látogatás: Szabadon látogatható. 

A herpályi Csonkatorony az egykori Herpály nevű település XII. században román stílusban épült monostorának maradványa, amely Berettyóújfalu határában látható. A mai csonkatorony csupán töredéke a réginek. A 19. század közepén még állt a másik torony, melyet azonban elbontottak, és a romot körülvevő árkot is betöltötték. A romot hitelesen 1878-ban írta le először Rómer Flóris, ebből és az ekkor készült rajzokból egyértelműen kiderül, hogy a templom román stílusú volt. A második világháború idején a torony súlyosan megrongálódott, de később helyreállították és az 1970-es években tervszerű régészeti feltárást is végeztek. Ennek eredményeként egy háromhajós, reprezentatív, nyugati toronypáros, nagyméretű kolostortemplom alaprajza tűnt elő.

FEHÉRTEMPLOM-ROM

Berettyóújfalu , 47. sz. főút, "Egyházsziget", a Csonkatoronytól 330 méterre
Látogatás: Szabadon látogatható.

1879 tavaszán, szántás közben a Csonkatorony mellett, Egyházsziget néven ismert dombon Fényes Mór ekéje téglákat fordított ki a földből. A tulajdonos azonnal szólt a régészet és történelemkedvelő szomszéd birtokosnak, Tardy Sándornak, aki azonnal a helyszínre sietett. Tardy megállapította, hogy egy korábbi épület falmaradványait bolygatták meg a szántással, majd kutatásba kezdett. Hamarosan megtalálták a Csonkatoronyhoz közeli másik templom romját, mely a köznyelvben - tévesen - csak Fehértemplomként vagy a kolostor alapján Vöröstemplomként említettek.Ma a helyreállított alapokat tekinthetjük meg a Csonkatoronytól néhány száz méterre. 

www.berettyoujfalu.hu
 

Az információk változhatnak, érdeklődj a megadott elérhetőségeken!
Pontatlanságot találtál? Itt jelezheted nekünk!

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Minden gyereknek jár a mese

Minden gyereknek jár a mese

...a lét nagy kérdéseire sokszor találhatunk válaszokat gyógyító, segítő, terápiás mesékben is. A mese tehát nagyon fontos szerepet játszik az életünkben: adjuk meg a módját a gyerekkori mesélésnek és engedjük, hogy felnőttként is elkísérjen bennünket a varázsa, ameddig csak lehet. Pszichológus szakértő gyűjti csokorba gondolatait arról, hogy miért meséljünk, mikor milyen mesére lehet szüksége a gyerekeknek, oviskortól kamaszkorig egyaránt.
Hogyan neveljünk magabiztosabb gyerekeket? - 10 hasznos lépés

Hogyan neveljünk magabiztosabb gyerekeket? - 10 hasznos lépés

Gyorsan változó világunkban, ahol a gyerekekre nap mint nap számos kihívás vár és könnyen elfoghatja őket a bizonytalanság érzése, az önbizalom az egyik legnagyobb ajándék, amit egy szülő adhat.
Kapcsoljunk ki: a feltöltődést elősegítő tippek kamaszokkal!

Kapcsoljunk ki: a feltöltődést elősegítő tippek kamaszokkal!

Itt a tavasz, vele együtt az egyre több időt is töltünk a szabadban.  Szülőként komoly kihívás, hogy a kamasz gyerkőcök is valóban élvezzék a kinti tartózkodást, és ne állandóan a mobiljukat akarják nyomogatni.
Aludj jól: tippek a pihentető alváshoz!

Aludj jól: tippek a pihentető alváshoz!

Az alvás kulcsfontosságú a test-lelki egészségünk szempontjából. Mégis sokan úgy vélik, hogy nincs szükségük túl sok alvásra.

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére