Jelenlegi hely

Kék tortától a fa játékokig

Eredetileg közgazdásznak indult, bankban elemezte a statisztikákat, majd éles fordulattal egy más terület felé vette az irányt. Erdélyi Anitával beszélgetünk műanyagmentességről, szülinapokról és gyereknevelésről az általa megálmodott Csemeteliget falai között.

Erdélyi Anita a Csemeteliget Baba-mama és gyermekközpont megálmodója; 2 gyermekes családanya, eredeti végzettségét tekintve közgazdász, gazdasági agrármérnök.

- Mikor kezdtél el tudatosan odafigyelni a műanyagmentesebb életre?

​Körülbelül 15 éve kezdett el zavarni a felhalmozódó ásványvizes palackok mennyisége, mivel a környezetemben mindenki palackos vizet ivott, míg én csapvizet iszom. Komolyabban, tudatosabban első gyermekem születése után kezdtem vele foglalkozni. BPA mentes termékeket vásároltam, bambuszevőeszközt. Természetes anyagból készült játékokat kezdtünk használni, majd sokmindent magam készítettem fából, gyapjúból, filcből, kavicsból… ez az irányzat megmaradt most is.

- A Csemeteliget játékaira gondolsz?

Igen, arra is. A leendő bölcsőde és a mostani játékterek kialakításakor fő szempont volt, hogy a kikerülhetetlen műanyag játékokon kívül mint pl. a Lego, vagy a szobai csúzda, ne legyen műanyag játék. Ezért a  legtöbb játék, a babakonyhától a fejlesztőjátékokig elsősorban fából készült, gyerekbarát festékkel. 

Grimms készségfejlesztő fa játékok

- Egy olyan műfajban, mint a születésnapozás, hogyan tudod a műanyagmentes elveket érvényesíteni?

Nehezebben. Sajnos a legtöbb szülő nem foglalkozik vele. Tízből csak egy család környezettudatos annyira, hogy a műanyagmentességet is figyelembe vegye a születésnapi buli megrendelésekor.

A tapasztalat az, ha a szülő nem tudatos ezekben a kérdésekben otthon, a gyerekeknek sem fontos, mert nem tudják, hogy fontosnak kell lennie. 

Nagyon nehéz őket terelni. Ezt a foglalkozásokon is lehet látni, a gyerekek visszatükrözik a szülők értékrendjét. Épp a születésnapok vezettek rá a műanyagmentes szemléletmódra. Rengeteg szemét termelődik egy kisebb buli alatt is.

- Hogyan próbálod ezt kikerülni?

Nagy kiszerelésű, csapolható almalét, vagy szörpöt kínálunk kancsóból; Sokan vannak, akik a külsőségekre fektetik a hangsúlyt. Felkínáljuk a lehetőséget, hogy ne egyszerhasználatos eszközök legyenek az asztalokon terítéskor, de hiába. Mintás papírtányérokat kérnek, hozzá illő szalvétával. De a poharak, evőeszközök akkor sem egyszerhasználatosak. A dekorációnk is maradandó, szerencsére a lufis dekort nem keresik. Nincs szívószál, és a kidobandó étel mennyiségét is próbáljuk csökkenteni. A tortázás egy klasszikusan ilyen helyzet. Ha nemcsak mutatós és finom, megeszik a gyerekek. De vannak olyan „műanyag” csillogó csodák, hogy már a dobozból érezni az aroma, a cukor és vaj szagot, aztán nem győzzük kidobálni. Egy alkalommal olyan kék színű meglepetés tortája volt az ünnepeltnek, hogy megfogta a műanyag tányérokat. Nekünk is meglepetés volt mosogatáskor.

Hiszem, hogy a külsőségek, a műanyagok nem kellenek a gyerekeknek, hogy egyszerűbben és egészségesebben is lehet emlékezeteset és maradandót létrehozni.

Ilyen házi limonádét is kaphat az a műanyag üdítők helyett, aki a Csemeteligetben szeretne szülinapozni

- Azt tudom, hogy a Csemeteliget igényességéhez a tisztaság is hozzá tartozik, nagyon fontos a kis és nagy látogatók miatt a közösségi terek takarítása. Itt is sikerül a környezettudatosságot megtartanod?

Sőt! Csak biológiailag lebomló tisztítószereket használunk, gőztisztítót. A szeptemberben nyíló bölcsődénk például mosipelusos lesz. Ez azt jelenti, hogy akinek mosipelust hord a gyermeke, az a bölcsiben ugyanúgy folytathatja ennek a használatát, nem kell eldobhatóra váltaniuk.

- Van olyan területe a környezettudatosságnak, melyben szeretnél még változtatni?

Igen, még sok mindenre kell odafigyelnünk, még ha apróságnak tűnnek is. Jelenleg még nem szelektíven gyűjtjük a szemetet, bár szerencsére viszonylag kevés a hulladék. amit lehet újrahasznosítunk, a papírtörlő gurigától a tortás doboz kartonjáig. A gyerekek már kérik a papírgurigát, tortakartont az alkotáshoz. Szeretnék még beszerezni textilszütyőket is a vásárláshoz, hogy minél kevesebb műanyag kerüljön a lakásunkba.

A gyerekek játékosságához közel áll az újrahasznosítás, számukra természetes hogy kisróka vagy süni lesz a papírgurigából.

Anitát megtaláljátok a Csemeteligetben szinte minden nap, de tevékenyéségét követhetitek Facebook-on is.

 

ADL - Debrecenimami

A cikkben található fotók a Csemeteliget engedélyével kerültek felhasználásra.

Az információk változhatnak, érdeklődj a megadott elérhetőségeken!
Pontatlanságot találtál? Itt jelezheted nekünk!

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Miért nem tudsz fogyni? Dr Gyöngy Andrea belgyógyász, diabetológus tanácsai

Miért nem tudsz fogyni? Dr Gyöngy Andrea belgyógyász, diabetológus tanácsai

Sokunk, önmagunknak feltett napi kérdése ez, "Miért nem tudsz fogyni?" Nézzük, van-e jó válasz, szakértői válasz a kérdésre!
Reggeli őrület és egy kis segítség, hogy mindenki számára élhető legyen

Reggeli őrület és egy kis segítség, hogy mindenki számára élhető legyen

Igyekezz már, hol a cipőd, el fogunk késni, miért most jut eszedbe, hogy pisilni kell, jajj kell az úszás cucc, megőőőőrülöööök hogy minden reggel ez megy! Na tegye a szívére a kezét, akinél még nem hangzottak el ezek vagy ennél változatosabb, neaggyisten cifrább napindító mondatok. Ugyhogy ugye? Szerintem bátran és általánosan kijelenthetjük: a reggeli készülődés, és intézménybe-munkahelyre kerülés a nap egyik legstresszesebb része – minden résztvevőnek! No de, tudjuk-e hogy miért? Kis-Kovácsné Vancsa Barbi írása.
Ne vágj füvet májusban, adj teret a beporzóknak!

Ne vágj füvet májusban, adj teret a beporzóknak!

Itt a Vágatlan Május! Na ez igazán tetszeni fog a családnak, akárki is vágja a füvet nálatok! A nemzetközi kezdeményezés még 2019-ben Angliából indult, célja, hogy felhívja a beporzóbarát kertek jelentőségére a figyelmet.
Az Édesanya teremtése

Az Édesanya teremtése

Azt tudjuk, hogy 6 pár keze és 3 pár szeme van, gyógyítani is tud, de ki teremtette a könnycseppet?

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére