Idén Debrecen lesz a kiemelt helyszíne a múzeumok éjszakája rendezvénysorozatnak, amelynek központi témája az értékőrzés.
Az idei múzeumok éjszakája debreceni programjainak szenzációja lesz Bocskai István fejedelmi botja – jogara. Az egykori erdélyi fejedelem uralkodói jelvénye Bukarestből érkezik a Déri Múzeum kupolatermébe. Hosszú tárgyalások eredményeként adja kölcsön az ereklyét a Román Nemzeti Történeti Múzeum.
Így a két fejedelmi hatalmi jelvény – Báthory Istváné és Bocskai Istváné – először lesz együtt, egymás mellett látható, ráadásul a Déri Múzeum kupolatermében.
Bocskai István uralkodói jelvényei közül a két leghíresebb a fejedelmi bot és a később mint egész Magyarország királyának küldött úgynevezett Bocskai-korona voltak. A korona Bocskai halála után Bécsbe került, míg a fejedelmi jogar a 18. század végén Samuel von Brukenthal erdélyi kormányzó tulajdonába.
A fejedelmi jogart Nagyszebenben, a Brukenthal-palotában 1817-ben megnyílt múzeumban őrizték 1948-ig. Ekkor a román múzeumi rendszer államosítása kapcsán Bukarestbe, a Román Nemzeti Történeti Múzeumba került. Azóta nagyon ritkán volt kiállítva, és nagyon kevesen láthatták. Egy olyan műtárgyat tekinthet meg a múzeumlátogató közönség, amelyet a különféle Bocskai-szobrokról szinte mindenki ismer, de magát a Bocskai-jogart mindeddig csak nagyon kevesen láthatták.
Erdély egyik legjelentősebb fejedelmének, Báthory Istvánnak is ránk maradt a fejedelmi botja, buzogánya. Ezt Budapesten, a Magyar Nemzeti Múzeumban őrzik, ám ezúttal egy hétre kölcsön adják a Déri Múzeumnak. Az 1604. novemberében kibocsátott török jogbiztosító irat, úgynevezett berát Bocskai Istvánhoz kapcsolódó, egyik legfontosabb ránk maradt dokumentum. A nagyvezír által kiállított berát Bocskait nem csupán Erdély fejedelmének, hanem Magyarország királyának is kinevezte, épp egy évvel megelőzve a sokat vitatott rákosmezei koronázást. Ez az első olyan, a törökök által az erdélyi fejedelmek számára kiállított jogbiztosító irat, amely eredeti dokumentumként ránk maradt.
Forrás: dehir.hu, kép: wikipedia.com