Debrecenben 16 ezer gyerekre főz a Sodexo. Szeptember óta, amikor bevezették a menzareformot, sokan lemondták az ebédet. A gyerekek leginkább arra panaszkodnak, hogy nincs íze az ételnek. Az Epreskerti Általános Iskola vezetősége ezért egy fórumot szervezett, ahol a szülők a szolgáltató képviselőinek elmondhatták, mi a probléma. Azóta jelentős a változás az iskolai menzán.
- A fogások mintha megváltoztak volna, már mernek beletenni valamennyi sót, bátrabban nyúlnak hozzá. És változatosabbak lettek a menük is – mondta el Szabó Gyula, az Epreskerti Általános Iskola intézményvezetője.
Az iskola úgy döntött, még egy lépést tesz annak érdekében, hogy a gyerekek ne üres hassal menjenek haza. Néhány szülőt bevontak az étkeztetésbe. Egy héten keresztül több anyuka és apuka ebédelt együtt a diákokkal.
- Normál kategóriát tapasztaltunk, ennek örültünk is, mi szülők. Viszont annyit megjegyeztünk, hogy sokkal háziasabb, magyarosabb ételeket kellene bevezetni az iskola menüjében – mondta el Szűcs Andrea.
Az eredményről a szolgáltatónak is beszámoltak. Az iskola ebédlőjében ültek egy asztalhoz az intézmény, a szülők és a szolgáltató képviselői. A Sodexo képviselői igyekeznek kompromisszumot találni. A fórumon elhangzott, hogy megnőtt a moslék mennyisége szeptember 1-je óta. De a rendelet szabályai szigorúak, az előírásokat be kell tartaniuk, ám nem zárkóznak el semmilyen megoldástól. A cég üzemeltetési igazgatója úgy gondolja, nem hirtelen, hanem fokozatosan kell leszoktatni a gyerekeket az egészségtelen ételekről.
- Hosszabb átmeneti időre lenne szükség az iskolás korosztály esetében. Az elvárt napi sómennyiséget évi tíz százalékos fokozatos csökkentéssel 2021-re kell elérni a most hatályos rendelet szerint is – hangsúlyozta Tátrai István, a Sodexo Magyarország Kft. üzemeltetési igazgatója.
A fórum ötlete országosan egyedülálló. Az viszont, hogyan lehet kompromisszumra jutni, nem csak a szülőn és a szolgáltatón, hanem a gyerekeken is múlik.
Forrás: Dehir.hu