Jelenlegi hely

Ott vagyunk már? utazójáték otthoni változata

Nagyon sokféle utazójáték van jelenleg is forgalomban, ami nagy segítséget jelent a családoknak egy–egy hosszú út kapcsán. A nagy játékgyártók is felismerték, hogy a szülők sok pénzt költenek csak, hogy csemetéjük figyelmének lekössék.

De mi lenne, ha otthon, közösen készítenétek el saját, egyedi utazójátékotokat?

Íme, az „Ott vagyunk már?” eredeti változata

A játék lényege: a gyerkőcök elosztják egymás között a dobozban található lapokat. (Egy gyerek esetén is bevethető: akkor a másik fél lehet anya, apa, nagyszülő, stb.)

A cél pedig a kártyákon lévő dolgokat megtalálni az utazás során, és így pontokat gyűjteni. Aki az utazás végére a legtöbb pontot összegyűjti, az nyert.

A kártyákon lévő dolgokat, tárgyakat, eseményeket a gyerkőcöknek az autón, vonaton, buszon kívül kell keresniük.

Miért érdemes elkészíteni otthon?

A közös előkészületek örömén túl a saját utazásotokra tudjátok „szabni”. Szép-szép a készen gyártott játék, de ha szinte végig autópályán utaztok, mennyi az esély arra, hogy például traktorral is fogtok találkozni?

Ha pedig sok kártya nem használható a Ti utazásotokra, akkor nehezen köti majd le egy nagyobb gyerek figyelmét, és a kisebbeknek is kell a „megtaláltam élménye”.

A játék gyártója 6 éves kortól ajánlja, de ha otthon készítitek, akkor már akár már 3 évessel is bevethető ez a játék, csak az „Ő szintjére kell módosítani”.

Akkor nézzük, hogyan is nézhet ki az otthoni változat!

Néhány ötlet hozzá:

  • Nagyobb gyerek már az utazás előtt akár maga is megrajzolhatja az ábrákat hozzá korábbi élmények alapján.
  • Segítségül hívhatod a Word-öt is, például a ClipArt-ban nagyon sokféle ábra található: akár a színes, akár a fekete-fehér változatot is választhatod. Fekete-fehérnek külön előnye, hogy otthon/út alatt ki is lehet színezni, és akkor például csak kizárólag a kék autó vagy a piros busz számít. Kisebb gyerkőcnél ezt a színezős változatot javaslom a közös alkotásra.
  • Talán a legegyszerűbb a neten keresni, itt még nagyon személyre szabott dolgokat is kitalálhattok. Autóőrült fiúknak ajánlom például a konkrét márkák képével készült kártyákat.
  • Ha többször szeretnéd használni, vagy szívesen odaadnád barátoknak, ismerősöknek, akkor érdemes lelaminálni.

Mire lesz szükséged az alkotó kezeken túl?

  • Fehér vagy színes lapokra/kartonra.
  • Ceruzára/filctollra/zsírkrétára, ha rajzoljátok az ábrákat.
  • Nyomtatóra, ha inkább nyomtatnád.
  • Laminálógépre és lamináló fóliákra, ha szeretnéd a kártyákat megóvni.
  • Ami biztosan van otthon: olló, ragasztó.

Már egy 3 éves is élvezi!

A mi kártyáink egy lassan 3 éves kisfiúnak készültek, amihez a már említett ClipArt-ot használtam.

Ha volt megfelelő fekete-fehér változat, akkor azt választottam. Miért? A vonatút alatt, ha már megunta a játékot, ki is tudta színezni.

Ha Te is szeretnéd letölteni, akkor kattints a képre!

Néhány tapasztalat:

  • Először megbeszéltük, hogy mit lát a kártyán. Olyanokat kerestem, amit már ismer, de lehet olyat is belekeverni, amivel korábban még nem találkozott. (Ugye milyen jó lehetőség a szókincs bővítésére?) Majd a „játékszabályok” következtek: megkeresni a kártyán látható dolgokat, tárgyakat, ha kinéz a vonat ablakából, illetve a vonatban. Semmi pontgyűjtés (persze ha eleve raktál rá számokat/pöttyöket, akkor arról is lehet beszélgetni).
  • A játék megszerettetése miatt és persze a kezdeti sikerélményért olyan kártyákkal kezdjünk, amik gyorsan „felbukkannak”.
  • Koránál fogva még nem tud sok kártyára egyszerre figyelni. Megoldás: játszunk „több kört”, ezért a gyakori tárgyak kártyáiból (például autó) készítsünk akár többet is.
  • Érdemes sok kártyát készíteni, mert ha megtetszik neki, akkor bizony „követelni” fogja a folytatást (és akkor még nem beszéltem a visszaútról).

Szórakozással teli utazást kívánok Nektek!

Dr. Regősné Oláh Zsanett

- Szegedimami -

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

5 tipp, hogy a szülőség mellett magunkra is maradjon időnk

5 tipp, hogy a szülőség mellett magunkra is maradjon időnk

Szülőnek lenni csodálatos és hálás feladat, ami ugyanakkor számos lemondással és kihívással együtt jár: miközben egy másik emberi lény szükségleteiről gondoskodunk, sokszor érezhetjük úgy, hogy nem jut idő saját magunkra. Ne felejtsük el azonban, hogy az énidőre mindenkinek szüksége van, olykor tehát egy kicsit törődjünk saját magunkkal is.
Hogyan segíthetünk a rászorulóknak? - Tippek nem csak az ünnepi időszakra

Hogyan segíthetünk a rászorulóknak? - Tippek nem csak az ünnepi időszakra

A rászorulók támogatása nemcsak karácsonykor, hanem egész évben fontos, de az ünnepi időszak különösen jó lehetőséget teremt a segítésre. Hoztam pár ötletet, hogy milyen módokon tehetünk jót:
Hogyan maradjunk energikusak a téli hónapokban? - Tippek a tél okozta fáradtság ellen

Hogyan maradjunk energikusak a téli hónapokban? - Tippek a tél okozta fáradtság ellen

A téli hónapokban gyakran tapasztalható fáradtság és energiahiány a hideg időjárás, a rövid nappalok és a kevesebb napfény miatt alakul ki. Az alábbi tippek segíthetnek, hogy energikusabbnak érezd magad ebben az időszakban:
Apák a gyermeknevelésben

Apák a gyermeknevelésben

Hogyan élhetik meg valóban a szülőséget az édesapák?

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére