Elnevezésének magyarázata, hogy a szél alakította vándorló homokbuckák olykor olyan magasak voltak, hogy hegynek titulálták őket az emberek.
Hármashegyi Pihenőcentrum
A Hármashegyi Erdei Iskola a Debrecentől 17 kilométerre fekvő terület pihenőközpont, a Hármashegyi Pihenőcentrum közelében található, mely közkedvelt kiránduló és túrázó hely.
A színpaddal kiegészített körszín mellett hatalmas füves játszóterület és részben fedett erdei szalonnasütő helyek várják a csoportokat és a túrázni, kikapcsolódni vágyókat.
Elérhető a Zsuzsi Erdei vonattal vagy autóval, kerékpárral. A vasútállomás mellett található megújult állomásépület, mely egyben turisztikai információs központ is, 60 fős konferenciateremmel, kilátóval, csillagvizsgálóval, Természet Háza bemutatóteremmel várják a látogatókat.
Közelében fajátékokkal felszerelt nagy játszótér, büfé (hétvégén és szervezett programok ideje alatt nyitva) található.
A Zsuzsi vonat hétvégenként tematikus túrákat is szervez, pl. Csillagles, Mesevonat, Mikulásvonat, Halloween Szellemvonat, programjaikról érdemes Facebook oldalukról előre tájékozódni.
Foglalkozások
1. A Nagycserei erdő élővilága: A Nagycserei erdő növény és állatvilágának megismerése, az élő és élettelen környezeti tényezők tükrében.
2. Az erdő és az ember: Az erdő és az ember kapcsolata. Mit ad az erdő a faanyagon kívül? Termések, gombák, gyógynövények keresése, gyűjtése.
3. Az erdész munkája, fenntartható erdőgazdálkodás A fenntartható erdőgazdálkodás. Erdők Magyarországon. Az erdők hármas funkciója. Az erdész munkája. Az erdészeti tevékenységi körök, feladatok bemutatása. A fa életútja. A faanyag feldolgozásának lehetőségei.
4. Tanösvény- túra: A Hármashegyi Kis Tanösvény bejárása és a tájékoztató táblákhoz kapcsolódó feladatok megoldása.
5. A víz és vízpart élővilága: A Hármashegyi-tó élővilágának megismerése, vízminta gyűjtése, a minta mikroszkópos vizsgálata, a talált parányok azonosítása.
6. Tájékozódás a természetben: Hogyan tájékozódhatunk a természetben? Térképek. Turistajelzések. Csillagok. Nap. Hold. A természet „útjelzői”. A tájoló használata.
7. „Nyom”-ozás: Milyen nyomokat hagynak maguk után az állatok az erdőben? Toll, tojás, fészek, agancs, csont, köpet, ürülék, lábnyom, táplálkozási nyomok beazonosítása.
8. Szárnyas barátaink: Magyarországon élő főbb madártani csoportok megismerése. A madarak osztályának jellemzése, hangfelismerés, védett és fokozottan védett madárfajaink, madáretetés jelentősége, bagolyköpet vizsgálata mikroszkóppal.
9. A fa, mint nyersanyag: A fa részei, sokrétű felhasználhatóságának bemutatása, a fa életútjának megismerése, hazai fafajok feltérképezése, a fák korának meghatározása.
10. Környezet- és természetvédelem: A környezet- és természetvédelem aktuális problémái. Természet- és környezetvédelmi egyezmények. Természetvédelmi területek, tájvédelmi körzetek, nemzeti parkok. Levegő-, víz-, talajvédelem. Energia. Reklámok, környezettudatos vásárlás. Hulladékgazdálkodás. Zöld jeles napok.
11. Vadgazdálkodás: A vadgazdálkodás alapjai. Vadászható nagyvadak Magyarországon. Az erdőgazdálkodás és vadgazdálkodás kapcsolata. Vadászkutyák megismerése és jellemzése.
12. Esti túra vadlessel: Az este hangjainak „fülelése” az erdőben. Az alkonyatkor illetve sötétben mozgó, vadászó állatok megfigyelése. Kis tisztáson „lesben állva” nagyvadak megfigyelése.
4032 Kartács utca 25.
Tel: 52/500-430, 52/ 500-434 (Debreceni Erdészet)
30/445-1078 (Huszti Anett – oktatóközpont vezető)
E-mail: Anett.Huszti@ nyirerdo.hu
www.nyirerdo.hu