Jelenlegi hely

Természetes festékek húsvétra

A környezetbarát húsvéti készülődés része természetesen az is, hogy a tojásokat természetes anyagokkal festjük színesre.

A húsvéti tojásokat lehet forró vagy hideg módszerrel is festeni. Amennyiben a forró módszert választod, nem kell keményre főzni festés előtt a tojásokat, mert azok ilyenkor a festék-lében főnek meg. A hideg módszert és az előfőzést akkor érdemes választani, ha kisgyerekeket is bevonsz az alkotásba, és fontos a biztonság - olvashatjuk a Tudatos Vásárló írásában.

Festés előtt a tojásokat szappannal és vízzel meg kell mosni, mert a felületükön lévő esetleges zsiradék megakadályozhatja, hogy a festék rögzüljön.

Négy csésze festékhez szükséges:

  • evőkanál, valamilyen zöldfűszer, vagy négycsészényi apróra vágott gyümölcs, esetleg zöldség (részletek alább);
  • 4 csésze víz;
  • két evőkanál ecet, ami a festék tapadását segíti.

(Amennyiben több fűszert, vagy gyümölcsöt használsz fel, a festékeid sötétebb árnyalatúak lesznek.)

Az összetevőket tedd egy lábasba és forrald fel, majd csökkentsd a hőmérsékletet, és a keveréket hagyd állni 15-30 percig. Minél tovább hagyod állni, annál sötétebb színeket kapsz. Ha a forró módszert választod, a nyers tojásokat főzés közben tedd a keverékbe. A hideg módszer esetén vedd le a festékes fazekat a tűzről, hagyd kihűlni, majd szűrd át. Az előre megfőzött tojásokat tedd a festékbe legalább 15 percre, vagy még tovább, ha sötétebb színekre vágysz.

A festés után növényi olajjal bedörzsölheted a tojásokat, hogy puha, bársonyos legyen az érintésük.

A gyerekek zsírkrétával vagy viaszos ceruzával meg is mintázhatják a tojásokat a festés előtt. Kipróbálhatod azt is, milyen, ha egy vagy akár több (befőzéshez használt) gumikarikát teszel a tojásokra: ha a fehér tojásokat gumizod körbe, a gumi alatt megmarad az eredeti szín, de érdekes színhatásokat érhetsz el ha a már megfestett tojást gumizod meg, mielőtt egy másik színt adnál neki.

Színező növények

A zöldség- és gyümölcsalapú festékekkel csodálatos színeket varázsolhatsz a tojásokra, anélkül, hogy ártanál a környezetednek.

Rózsaszín-piros színűre festheted a tojásokat gránátalma levével, vöröshagyma héjával vagy céklával.

Narancs színű festékhez juthatsz, ha zöldhagyma héját vagy paprikát használsz. Sötét narancsszínűre festhetsz chili porral.

Sárga tojásokat készíthetsz narancs vagy citromhéj, reszelt sárgarépa, zellermag, őrölt kömény felhasználásával.

Zöldre fest a spenót, a szárított citromfű, a petrezselyem levelei, a csalán.

Kékes, lilás színt ad a fekete ribizli, a vöröskáposzta, az áfonyalé.

Barna/világos barna festék nyerhető a kaporból, a dió héjából, valamint erős fekete tea segítségével.


Jó készülődést! ;)


Tudatos Vásárlók Egyesülete 2002 óta népszerűsíti az etikus, környezetileg és társadalmilag tudatos vásárlást, életmódot. Sokféle szakmai háttérrel rendelkező csapatuk (közgazdász, mérnök, marketinges, szociológus, jogász, geográfus, antropológus, agrármérnök) mindent megtesz, hogy a környezeti és társadalmi szempontok minél nagyobb szerephez jussanak az egyéni döntéshozatalban.

forrás: tudatosvasarlo.hu

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

A hagyomány szerint a karácsonyi időszak lezárásának napja vízkereszt, január 6-a. Ekkor búcsúzunk az ünnepi díszbe öltöztetett fától. De miért éppen ezen a napon szokás leszedni a karácsonyfát? A válasz a keresztény ünnepkörben, a népi hagyományokban és az új kezdet szimbolikájában rejlik.
Hogyan ünnepelhetitek meg a hóemberek világnapját?

Hogyan ünnepelhetitek meg a hóemberek világnapját?

A hóemberek világnapját január 18-án ünnepelhetjük, és ez kiváló alkalom arra, hogy kreatívan és vidáman töltsük el a napot. Íme néhány ötlet, hogyan lehet ezt a napot emlékezetessé tenni:
Ünnepeld Te is a hóemberek világnapját!

Ünnepeld Te is a hóemberek világnapját!

A hóemberek világnapját január 18-án ünneplik. Azért esett erre a napra a választás, mert a 18-as szám vizuálisan emlékeztet egy hóember formájára: a "1" a kezében lévő seprűre, a "8" pedig a két hógolyóból álló testére.
Nem kérek sokat, csak hogy vigyázz rám! - Így vigyázz rám szilveszter éjjelén!

Nem kérek sokat, csak hogy vigyázz rám! - Így vigyázz rám szilveszter éjjelén!

Tudom hihetetlen, hogy én ennyire félek tőle…, persze, mert te tudod, hogy nem bánt, látod, hogy szép és színes, és fel is készülsz rá, de én nem! Én minden felkészülés nélkül kapom ezeket a hangokat, amire nem úgy reagálok, mint egy ember, hanem szaladok… hogy hová? Nem tudom!

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére