- Mit takar a ReNatal elnevezés, és kik a tagjaitok?
A ReNatal-a szül(et)és élményéért összefogás messze túlmutat hármunkon. Édesanyák, pszichológusok, dúlák, szülésznők, szociológusok, újságírók, orvosok, gyermekágyas segítő, jóga és intimtorna trénerek, gyógyszerész is van a sorainkban. Multidiszciplináris közösséget szerettünk volna szervezni, hogy a munkánk valóban lefedhesse a szülés-születés-gyermeknevelés éveinek minden jelentős kérdését. Amellett, hogy hatalmas a személyes elköteleződésük is az ügy mellett, mindannyian tevékenyen hozzájárultak ahhoz, hogy meglepő gyorsasággal és hatékonysággal alakulhassunk meg. Etekintetben szeretnénk ugyanis megújítani a várost, és erre utal a nevünk is – legfőbb célunk, hogy komplex, holisztikus módon támogassuk a Debrecenben és környékén élő párokat a családdá válás útján: a gyermekvállalás gondolatának felmerülésétől várandósságra való felkészülésen át egészen a gyermeknevelés időszakáig. Hiszünk abban, hogy a szül(et)ésélmény minősége, az első évek, a jól működő család elengedhetetlen építőelemei a testi lelki egyensúlynak.
- Milyen okból született meg a csoport?
Sokunkban nem csak a szakmája, hanem személyes élményei/ tapasztalatai miatt indult el egyfajta érdeklődés a szülés és születés fontossága és ennek társadalomra gyakorolt hatása iránt. Debrecenben számtalan pre- és perinatális, illetve a születést követő, gyermeknevelés éveit felölelő kérdésekkel foglalkozó szakértő dolgozik. Elsődleges célunk az ő összefogásuk volt. Hogy egy olyan hálózatot hozhassunk létre, amely által megkönnyítjük és támogatjuk ezen szakemberek munkáját és a társadalom minden szintjén elfogadottá és ismertté tegyük szül(et)ésünk minőségének fontosságát és későbbi hatását életünkre. Mindannyiunk közös álma, hogy a leendő családok olyan komplex és minőségi információkat tartalmazó „csomaggal” vághassanak bele a családalapításba, amely hitünk szerint testi-lelki egészségük védelmét szolgálja, és amely nem engedi el a kezüket a gyermek születése után sem, hanem segítség a gyermekágy, a szoptatás, a csecsemőgondozás és a gyermeknevelés időszaka alatt is. Ez nemcsak az ő érdekük, az őket kísérő szakdolgozók munkája is megkönnyíthető ezzel.
- Beszéljetek kicsit a tervekről. Milyen célokat tűzött ki a ReNatal?
Igyekszünk minél több debreceni és vonzáskörzetében élő családhoz eljutni, és segítséget nyújtani nekik a gyermekvállalás és –nevelés nehéz, kérdésekkel, konfliktusokkal és krízisekkel teli, de gyönyörű és megismételhetetlen éveinek legteljesebb átéléséhez. Sokan, sokfélék vagyunk, így több oldalról, a kérdés komplexitásának megfelelően tudjuk megközelíteni ezt a kérdést. Céljaink között szerepel a pre- és perinatális, valamint a posztnatális időszak szaksegítőinek – orvosok, szülésznők, védőnők, intézmények – megszólítása a hozzánk forduló családok kéréseinek és kérdéseinek kommunikálása feléjük. Hatalmas segítség ebben a Debrecenimami felmérése a szülészeti tapasztalatokról. Nagy álmunk, hogy a magyar kórházak között elsőként a debreceni szülészeti intézmények szerezhessék be a bababarát cím mellé az anyabarát címet is, ebben is szeretnénk őket támogatni.
- Hogyan szeretnétek elérni ezeket a célokat? Kik tudnak segíteni ebben és hogyan?
Segítő szakemberek bevonásával egyéni és csoportos alkalmakon egyaránt tudunk támogatást ajánlani a hozzánk fordulóknak. Előadások és beszélgetések szervezését is tervezzük, amelyeken ennek az egészen egyedülálló időszaknak a kérdéseiről tájékozódhatnának az édesanyák. Különböző rendezvények, képzések lebonyolítása által az érdeklődők nemzetközileg is elfogadott, hiteles információkhoz juthatnak, idén nyárra például DONA nemzetközi szüléstámogató dúlaképzést szervezünk a városban. A célok elérésében segítő szakemberek sokszínű, gazdag gyakorlati tapasztalatukkal, tudásukkal jelentős erőforrást jelentenek számunkra. A ReNatal velük tervezi az együttműködést, és természetesen reméljük, hogy további szakemberekkel gazdagodhat a közösségünk és a szakellátók dolgozói közül is számos előadó fog majd kikerülni. Jelenleg kérdőíveken gyűjtjük az érdeklődők véleményeit, hogy az igényeknek megfelelő programkínálatot állíthassuk össze. Számítunk a szülők, édesanyák tapasztalataira, véleményére, ötleteire és igyekszünk erősíteni a kapcsolatot a szülészetekkel is.
- Hivatalos oldalról milyen visszajelzések vannak? Mennyire nyitottak a debreceni szülészetek a változtatásokra?
prof. dr.Póka Róbert a „Másállapot(ot) a szülészetben!” mozgalom alkalmából nyílt levélben biztosította a kismamákat és a családokat támogatásáról. A magyar szülészetek közül elsőként a debreceni Klinikai Központ vezetője volt az, aki a következőket fogalmazta meg:
"A magyar szülészeti ellátás jelenlegi formájában számos kedvezőtlen jelenség van, ami változtatást igényel. A jelenlegi helyzetet nem a jelenleg működő szakemberek hozták létre, hanem a társadalom elvárásai. Ez utóbbi tényező változtatásában fontos a "Másállapotot a szülészetben!" mozgalom kiteljesedése, ugyanis a szakemberek pálfordulását a társadalom ösztönösen kötelességszegésként értelmezheti. A jogrendszer de facto az elvárható gondosság keretei közé kényszeríti tevékenységünket, ami alól felmentés nem létezik, ha csak a társadalom szélesebb körei nem határoznak meg a korral haladó újabb elvárásokat. Számunkra az elvárható gondosság orvosi/szülésznői beavatkozásokban valósul meg, s a szolgáltatók cselekvés nélküli gondolkodása egyelőre a gondatlanság kategóriájába szorul. A várandósságban és a szülés körül olyan fontos társas támasz a mai magyar társadalom értékrendjében még nem szerezte vissza a száz évvel ez előtti rangját és egyelőre csak a férj/partner jelenlétének bátorításában merül ki. Szülész kollégáim többsége azonosulni tud a császármetszések és az orvosi beavatkozások számának csökkentése igényével, a szülésznők valamint a várandósság és szülés körüli segítők szerepének növelésével. A fejlett és a fejlődő országok szakmai szervezeteihez hasonlóan a hazai szülészeti ellátó rendszer személyzete is egyetért ezzel az igénnyel, de a változtatás kulcsa a társadalmi elvárások változásában van.”
A ReNatal összefogás kulcskérdésként tekint a szülészetekkel való együttműködésre, és reméljük, hogy gyümölcsöző kapcsolatot tudunk majd kiépíteni, amely segíthet javítani a kismamák és a szakdolgozók kapcsolatát és kommunikációját. A professzor úr szavaiból is kitűnik: a változás kulcsa a kezünkben van. Jogos és megalapozott igényeinket nekünk kell megfogalmaznunk és az orvosok, szülésznők, védőnők elé vinni – egyébként nem várható változás. Több szervezet is megkezdte működését annak érdekében, hogy országos szintű reformok indulhassanak – mi, a ReNatal Debrecenért, a debreceni családokért szeretnénk dolgozni, az ő véleményük és kéréseik kommunikációja az elsődleges feladatunk.
- Néhány nap, és elkezdődik Debrecenben a Születés Hete rendezvénysorozat, amely létrejöttében a ReNatalnak is nagy szerepe van. Kiknek szól a rendezvény? Kiket vártok a rendezvényre?
A Születés Hete közel másfél évtizedes múltra visszatekintő esemény, amely igyekszik mindenkit támogatni a számára legtökéletesebb szül(et)és élmény elérésének útján, és segítséget nyújt a gyermekvállalás éveinek kérdéseiben színvonalas előadásokkal és beszélgetésekkel. Idén először a ReNatal is részt vállalt a szervezésben. Mindenkinek ajánljuk: várandósoknak, várandósságot tervezőknek, kismamáknak-kispapáknak, szülőknek, és nagyszülőknek egyaránt. Mindkét szülészeti intézet is képviselteti magát a rendezvényen, így remek alkalom lehet a szül(et)és helyszínével való ismerkedésre is. A kismamák nyíltnapokon látogathatják meg a KK és a Kenézy szülészeti osztályait, az ott dolgozó orvosok és szülésznők pedig előadásokkal várják őket.
- Hol találnak meg benneteket a jövőben az érdeklődők? Miben tudtok segíteni nekik?
Egész héten megtalálhatnak minket az érdeklődők a Víztoronyban, a bejárátnál lévő standunknál részletes felvilágosítást tudunk adni minden felmerülő kérdés kapcsán, és örömmel fogadjuk a látogatók ötleteit és kéréseit is – mindent, ami előremozdít minket abban, hogy a szül(et)és, gyermeknevelés időszaka egészen új minőséget kaphasson Debrecenben. Az általunk szervezett előadásokról beharangozókat a facebook (www.facebook.com/renataldebrecen) oldalunkon valamint blogunkon (http://renatal.blog.hu/) is közzé teszünk, de a Születés Hete saját facebook oldalán és blogján is elérhető az összes fontos információ. (https://www.facebook.com/szuleteshetedebrecen)
Sok sikert kívánok nektek!