Nap mint nap hallani a híradásokban megölt, elhagyott újszülöttekről. Ezeket az anyákat elítéli a közvélemény, de kapnak-e segítséget ahhoz, hogy más utat válasszanak kilátástalannak látszó helyzetükben?
A Gólyahír Egyesület azért alakult, hogy ezeket az eseteket megelőzzük. Tizennégy évvel ezelőtt öt mobiltelefonnal kezdtünk, a százhalombattai önkormányzattól kaptuk kölcsön őket. És a kezdetekről néhány gondolat: egy újszülöttgyilkosság körülményeit feltáró rádióműsorban a hozzászólók között egy anyukánk is betelefonált, és azt mondta: „bezzeg ez megelőzhető lett volna, hiszen van egy szervezet, amely segíthetett volna”. Ezt követően rendszeresen bemondták az éjszakai műsorban a telefonszámunkat, és ezért szinte minden alkalommal felkeresett bennünket egy-egy krízishelyzetbe került várandós hölgy. A körülményeikből sejteni lehetett, hogy akár újszülöttgyilkossággal is végződhetett volna a története.
Az igazi megelőzés szerintünk az, hogy ebben a magára maradt helyzetében legyen egy szalmaszál, egy megértő hang, aki meghallgatja a várandós nőt, rá figyel, akivel beszélhet problémájáról őszintén, annak veszélye nélkül, hogy elítélik, vagy rábeszélik valamilyen általuk helyesnek vélt megoldásra. Legfőbb elvünk a gyermek életének megmentése. Segítünk megőrizni a titkolt terhességet!
Tizennégy év alatt több mint ezer krízishelyzetbe jutott anya jelentkezett a Gólyahír Egyesület ingyenesen hívható telefonszámán. Leginkább a környezet és sokszor a család elől is titkolt terhességgel keresnek fel bennünket. Lakásunkon krízishelyzetbe került várandós nők húzhatják meg magukat, a szakemberek segítenek nekik abban, hogy meghozzák döntésüket: felnevelik gyermeküket, vagy örökbe adják.
A tizennégy év alatt 320 alkalommal végül az anya vagy a nagyszülők nevelték fel a gyermeket, 709 alkalommal pedig örökbe adták. Előfordult, hogy a többi gyermek érdekében adták örökbe az újszülöttet, a középiskolás diákok pedig adott esetben még nem képesek egy gyermek felnevelésére. Sokféle tragédiával találkozunk: munkanélküliséggel, anyagi ellehetetlenüléssel, hajléktalansággal. Ugyanakkor a Rózsadombról is adtak már csecsemőt örökbe, máskor egy többdiplomás hölgy mondott le a gyermekéről, mondván, az Európai Parlamentbe készül.
Jelenleg reggel 6-tól 22-óráig, ingyen hívható telefonvonalat működtetünk, hogy a kétségbeesett, krízishelyzetben lévő várandós anyák, akik nem kívánt gyermeket várnak megtaláljanak bennünket. Azért, hogy meg tudják beszélni gondjaikat (inkognitóban, de őszintén) egy hozzáértő szakemberrel. Erre az esetre specializálódott szakemberek, főleg védőnők fogadják a telefonhívásokat. Az ország minden megyéjében van egy ember, aki az anya környezetében tud segíteni, ha kell, személyesen is.
Azért mobiltelefon, mert mi ezt a feladatot munka mellett, szabadidőnkben látjuk el karitatív, önként vállalt feladatként, és közben éljük megszokott életünket, nem pedig egy helyiségben ülve várjuk a hozzánk fordulókat. Együtt gondolkodva reméljük, tudunk segíteni, hogy az anya találjon megoldást kilátástalannak tűnő helyzetében. Lakást nem tudunk adni, de anyaotthonos elhelyezésben tudunk segíteni, pénzt nem tudunk adni, de felvilágosítjuk, hogy milyen juttatások járnak, és hol tudja azokat igényelni. Amennyiben megtartja gyermekét, a családsegítő szolgálattal, a gyermekjóléti szolgálattal, illetve a védőnői szolgálattal együttműködve tudunk segíteni kelengye, babakocsi, kiságy, vagy segély megszerzésében.
Aki nem tudja vállalni gyermekét, felvilágosítjuk, hogy milyen lehetőségei vannak a gyermek sorsát illetően, és ezek a különböző megoldások milyen hatással vannak a gyermekre és őrá. A különböző lehetőségek között megemlítjük a nyílt örökbeadást is (amelyben tudunk segíteni neki), ha nem tudja, vagy nem akarja vállalni, gyermeke felnevelését. Így ő gondoskodhat számára szerető családról, megismerheti az örökbefogadó szülőket, és megnyugvással bízhatja rájuk gyermeke felnevelését.
Az örökbefogadók számára találkozókat, konferenciákat szervezünk. Adott esetben segítünk abban, hogy az életed adó anya évek hosszú során át rendszeresen fényképeket kaphasson a gyermekről.
Várjuk megtisztelő érdeklődésüket! Szívesen mutatjuk be munkánkat, akár örökbefogadó családokhoz is eljuttatjuk Önöket. A törvényi változásokkal kapcsolatos kérdéseikre is szívesen válaszolunk.
Mórucz Lajosné
A Gólyahír Egyesület elnöke
Telefonszámom: 06(30)2517120
www.golyahiregyesulet.hu
Fotó innen