Jelenlegi hely

„Babázás” és visszatérés 1. rész

Előző cikkemben összefoglaltam a várandós munkavégzésre és az elmenetel előkészítésére vonatkozó legfontosabb munkajogi szabályokat és jó tanácsokat, tippeket. Most a „babázás” alatti anyagi juttatásokat tekintem át és a munkába való visszatérést megkönnyítő kapcsolattartást és kapcsolódó szabályokat.

 

Anyagiak - mi jár és mikor

Szülési szabadság

24 hét szülési szabadság jár az újszülött érkezésekor, amiből 4 hetet a munkáltatónak lehetőleg a szülés várható ideje előtt kell kiadnia. Onnantól, hogy a szülési szabadság lejár, a gyermek három éves koráig fizetés nélküli szabadságot lehet igényelni. Az előbbi időszakra - amennyiben rendelkezel a szükséges biztosítási idővel – CSED (Csecsemőgondozási díj), az utóbbiakra pedig, GYED (Gyermekgondozási díj) jár a gyermeked két éves koráig, majd GYES (Gyermekgondozási segély) az utolsó évre.

CSED

A TGYÁS (terhességi-gyermekágyi segély) elnevezése 2015. január 1-jétől CSED-re (csecsemőgondozási díj) módosult. Ez a gyermek születéséhez kapcsolódóan kieső jövedelem pótlását szolgálja.
Jogosult rá a szülő anya, aki a szülést megelőzően két éven belül 365 napon át biztosított volt, és 

  • a biztosítás tartama alatt szül, vagy 
  • a biztosítás megszűnését követő 42 napon belül szül, vagy    
  • a biztosítás megszűnését követően 42 napon túl baleseti táppénz folyósításának ideje alatt vagy a folyósítás megszűnését követő 28 napon belül szül.

A csecsemőgondozási díjra való jogosultsághoz szükséges előzetes 365 napi biztosítási időbe az alábbi időtartamokat is be kell számítani:

  • a biztosítás megszűnését követő baleseti táppénz, csecsemőgondozási díj, gyermekgondozási díj folyósításának idejét - kivéve az ún. diplomás gyedet 
  • a közép- vagy felsőfokú oktatási intézmény nappali tagozatán egy évnél hosszabb ideje folytatott tanulmányok idejéből 180 napot,
  • a rehabilitációs járadék, rehabilitációs ellátás folyósításának idejét.

Jó tudni, hogy 

  • a jogosultsághoz szükséges előzetes 365 napi biztosítási időnek nem kell folyamatosnak lennie,
  • nem jár a szülési szabadságnak arra a tartamára, amelyre a teljes keresetedet megkapod, és
  • ha bármilyen jogviszonyban (kivéve nevelőszülői jogviszony) – keresőtevékenységet folytatsz, akkor sem jár.

Mértéke a naptári napi (bruttó) jövedelem 70 %-a, amiből csak személyi jövedelemadó-előleg kerül levonásra, egészségbiztosítási és nyugdíjjárulékot nem kell fizetni.

GYED

Gyermekgondozási díjra jogosultsághoz a szülést megelőző két éven belül minimum 365 nap biztosítási idő szükséges, amelynek azonban nem kell folyamatosnak lennie.
Fontos változás, hogy 2016. január 1-től a gyermekgondozási díj mellett időkorlátozás nélkül (diplomás gyed folyósítása mellett, az ellátás folyósításának 169. napjától) lehet kereső tevékenységet folytatni.

Az általános szabályok szerint megállapított GYED időtartama: 

  • 2016. január 1. előtti jogosulttá válás esetén legkorábban a CSED, illetőleg az annak megfelelő 168 nap lejártát követő naptól a szülést (a szülőanyától eltérő más jogosult által igénybe vett gyed esetén a jogosultság kezdetét) megelőző 2 éven belül megszerzett biztosításban töltött napoknak megfelelő időtartamra, de legfeljebb a gyermek 2. életévének betöltéséig jár. 
  • 2015. december 31. utáni jogosulttá válás esetén pedig legkorábban a CSED, illetőleg az annak megfelelő időtartam (168 nap) lejártát követő naptól a gyermek 2. életévének betöltéséig jár.
  • 2013. december 31-ét követően született ikergyermekek esetén a fentiek szerint megállapított időtartam lejártát követően további egy év.
  • Az úgynevezett „diplomás gyed” a gyermek születésének napjától a gyermek 1 éves koráig jár.

Mértéke a figyelembe vehető (bruttó) jövedelem naptári napi átlagának 70 százaléka, de a maximálisan megállapítható bruttó összeg havonta legfeljebb a mindenkori bruttó minimálbér kétszeresének 70 százaléka lehet. A felsőfokú alapképzésben, felsőfokú szakképzésben vagy felsőoktatási szakképzésben, valamint a szakirányú továbbképzésben részt vevő hallgató esetén a jogosultság kezdő napján érvényes bruttó minimálbér 70 %-a, a mesterképzésben, egységes, osztatlan képzésben vagy doktori képzésben részt vevő hallgató esetén a jogosultság kezdő napján érvényes bruttó garantált bérminimum 70 %-a.   Ebből a személyi jövedelemadó-előleg, a biztosítottat terhelő nyugdíjjárulék (magánnyugdíjpénztári tag esetén a magánnyugdíjpénztári tagdíj) kerül levonásra.

GYES

A gyermekgondozási segély (GYES) Magyarországon a családtámogatási rendszer keretein belül alanyi jogon, havi rendszerességgel járó támogatás a gyermek 3. életévének betöltéséig.
Havi összege megegyezik az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegével. Az ellátás időtartama szolgálati időnek minősül.

Blaskó Anna
Hr- és munkaügyi szakértő, közgazdász-szociológus
 
Habár életed gyökerestül megváltozik a gyerek születése után, pláne, ha az első babával vagy otthon, de előbb-utóbb véget ér ez az időszak és újra dolgozó nő leszel. Kivéve, ha azon szerencsések (?) közé tartozol, akinek nem kell dolgoznia már soha többé…

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

A humor és a nevetés nemcsak jól esik, de egészséges is!

A humor és a nevetés nemcsak jól esik, de egészséges is!

Május első vasárnapja Anyák napja mellett a nevetés világnapja is. Egy szívből jövő nevetés jót tesz az egész testnek és léleknek. Nem csupán a stresszt csökkenti vagy az immunrendszert erősíti, hanem segít megelőzni a depressziót és javítja az önértékelést is.
Munkások vagy a munka ünnepe? Mióta ünnepeljük május 1-ét Magyarországon?

Munkások vagy a munka ünnepe? Mióta ünnepeljük május 1-ét Magyarországon?

Itthon május elsejéről először 1890-ben emlékeztek meg, az első felvonulást a Városligetben tartották. De miért május 1-én ünneplünk?
Május első vasárnapja: a nevetés világnapja is

Május első vasárnapja: a nevetés világnapja is

Tudtad, hogy május első vasárnapja a nevetés világnapja is? És azt, hogy először 1998-ban Indiában egy úgynevezett nevető klubban tartották meg?
Anyai küldetések – te melyik film műfajába illessz be?

Anyai küldetések – te melyik film műfajába illessz be?

Egy kisgyermekes anya napja egy akciófilmbe illő kihívások sorozata: reggeltől estig pelenkacsaták, katasztrófaelhárító műveletek, békítő bírák testületi ülései és mentőexpedíciók sokasága a játszótéren. Sok sírással, bizonytalansággal, puszival és öleléssel.

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére