REFORMÁTUS TEMPLOM
Szerep, Nagy u. 44.
Az 1802-ben épült templomot Komáromi Imréné Bónis Judit földbirtokos költségére építették.
CSONKATORONY
Szerep, 4211-es országút Sósszeg
Anonymus szerint már a honfoglaló magyarok is elhaladtak a szerepi mocsár mellett. A XIII. század elején már a falu is létezett. A különböző méretű téglák is jelzik, hogy nem az épületet több korban is átépítették. A falu nevezetessége a Zovárd nemzetség által Szent György tiszteletére állított monostor, illetve a kora gótikus műemlék jellegű falmaradvány, amit közönségesen Csonkatoronynak neveznek. A torony különböző méretű téglákból áll, jelezve, hogy építészetileg nem egyöntetű, az évszázadok során újabb testek épültek be a falába. A monostor talán bencés apátság lehetett, ennek tartja F.Romhányi Beatrix és Koszta László is a magyar bencés monostorokat, illetve Dél-Magyarország egyházi rendszerét ismertető tanulmányában.
Nem tudni, hogy a megmaradt fal az épületnek melyik része, mert alapozását elszántották. Később emellett, északra, egy gótikus plébániatemplomot építettek. Ettől északra, 50-60 méterre állt a Zovárd nemzetség háromhajós monostora, amely 1283ban már állt. Mindebből csak a Csonkatorony, egy Árpád-kori falsarok maradt fenn.
KORNIS-KASTÉLY (HOSSZÚHÁT)
Szerep, Hosszúhát
Tel.: +54/516-002
A közigazgatásilag Szerephez tartozó Hosszúhát impozáns kastélyát az 1880-as évtizedben építtette gróf Kornis Károly.
A II. világháború után a kastélyt és 200 holdas birtokát államosították.
Az épület környékét egykoron kiterjedt park uralta. Ennek jelentős része megőrizte az eredeti tájképet. Gondozott parkja ma is méltó környezetbe helyezi a kastélyt. Az egykori gazdasági épületek közül ma is megtalálható néhány. Ilyen az alsó és szegmensíves szemöldökpárkánnyal ellátott ablakú magtár.
KORNIS-KÚRIA
Szerep, Jókai u. 11.
Tulajdonos: Magántulajdon
A Jókai utcán álló épület a valamikori Kornis-Kelemen-kastély vendégháza volt. A kastélyt lebontották, mára csak ez az épület maradt meg a mosókonyhán kívül. A kastélyt Kelemen János építtette a XIX. század elején. Az épületet 1877-ben gróf Kornis Károly szerezte meg, aki megépíttette a kastély parkjában a helyiek által csak "kiskastélynak" nevezett vendéglakkot. A klasszicista és historizáló jeleket viselő épületet 1897-ben fia, Károly örökölte, aki a századfordulón anyagi nehézségei miatt árverésre volt kénytelen bocsátani az épületet, melyet Szabó Zsigmond vett meg. Későbbi tulajdonosai között ismerjük még Papp Jánost, aki Szabótól vásárolta meg a kúriát. A II. Világháború után az államosítás elkerülte az épületet, mely azóta is magántulajdonban van. Az épületet többször is átépítették, de még ma is látható a főhomlokzat kosáríves boltozatú oszlopokkal tagolt, mellvédes, üvegezett tornáca.