VÁROSHÁZA
Hajdúböszörmény, Bocskai tér
Késő eklektikus stílusban, Dobay Károly tervei alapján épült 1907-ben, s a régi megyeház formai hagyományait követi. Az épületet árkádsorral díszített lépcsőfordulójában márványtáblába vésve az első világháborúban elesett hajdúböszörményiek neve olvasható. A Báthory-terem kazettás mennyezetén pedig a hajdúvárosok nevei és címerei láthatók.
BOCSKAI ISTVÁN SZOBORA
Hajdúböszörmény, Bocskai tér
Böszörmény jelképeként tartják számon Holló Barnabás alkotását, a Bocskai István szobrot, mely azt a pillanatot idézi, amikor Bocskai átadja híres kiváltságlevelét a hajdúk képviselőjének.
Kicsit odébb Kiss István táncoló hajdúkatonákat ábrázoló hétalakos kompozíciója a hét hajdúvárost szimbolizálja.
ZSINAGÓGA
Hajdúböszörmény, Kassa utca 11.
Tel.: 52/561-851
Hajdúböszörmény főterének közelében, a Kassa utcán épült fel 1863-ban. Környezetében egyszerű, földszintes lakóházak állnak. Az épületet 1905-ben bővítették. Valószínű, hogy belső terének festésére is ekkor került sor. Ekkor építették a bejárati homlokzatához a két lépcsőházat. Ezeket később lebontották. A zsinagóga külső befoglaló mérete 12,45 x 22 méter, párkánymagassága 7,65 méter. A zsinagógai tér 10,55 x 13,40 méter, az ortodox hagyományoknak megfelelően a tér középpontjában bima áll. A női karzatra az előcsarnok két oldalán elhelyezett lépcsőházon keresztül lehetett eljutni, a karzatot két öntöttvas oszlop támasztotta alá. Kazettás mellvédje fölött a kazettás, áttört mellvédmagasítás a szigorú vallási előírások emlékét idézi. A nyeregtetős, oromzatos épület romantikus stíluselemekkel kialakított főhomlokzata 3 tengelyes, a bejárat hangsúlyos kiemelésével. Az épületet ma különféle toldaléképületek veszik körül, de építészeti értékei műemléki védelmét indokolják. Alaprajzát a korábbi felmérési vázlat alapján rekonstruálták.
GÖRÖG KATOLIKUS TEMPLOM
Hajdúböszörmény, Újvárosi utca
Az 1893-ban felszentelt kéttornyú épület hajója megsüllyedt, csak részben maradt meg.
A ma látható, felújított templomot 1988-ban szentelték fel újra.
RÓMAI KATOLIKUS TEMPLOM
Hajdúböszörmény, Újvárosi utca 31.
Tel.: 52/371-184
Az 1860-as években épült, az egykori falusi barokk templomok szerény, eklektikus utánzataként.
Művészeti szempontból kiemelhetők Martinelli Antal márványszobrai, köztük az 1900-ban készült Mária szobor.
BOCSKAI ISTVÁN GIMNÁZIUM
Hajdúböszörmény, Bocskai tér 12.
Tel.: 52/229-368
A Városháza épületétől északra található a Bocskai István Gimnázium romantikus stílusú épülete, melynek helyén álló "oskolában" már 1621-ben tanítás folyt, a debreceni Református Kollégium partikulájaként. A városképet ma is meghatározó, egyemeletes, széles homlokzatú épület Vecsey Imre debreceni építész tervei alapján épült 1864-ben.
Az iskolát 1865-ben adták át rendeltetésének. A gimnázium tért ölelő, romantikus stílusú épülete jól illeszkedik a város hangulatához.
Dokumentumok igazolják, hogy a mai gimnázium helyén már az 1600-as évek elején is iskola volt, nevezetesen a Debreceni Református Kollégium partikulája, magyarul fiókiskolája.
Hajdúböszörmény a reformáció egyik bástyájának számított, hosszú időn át római katolikus közösség nem is volt a városban.
HAJDÚSÁGI MÚZEUM
Hajdúböszörmény, Kossuth u. 1.
Tel.: 52/229-038
A múzeumot 1924-ben alapították az egykori Hajdúkerület Székházában, mely a 18. századtól több fázisban épült. Gyűjteményének gerincét néprajzi, régészeti, történeti és képzőművészeti anyaga képezi. Állandó kiállításán gazdag tárgyi anyaggal mutatják be a Hajdúság történetét, néprajzát. Legértékesebb tárgyai közé tartoznak a nemzetközi hírű rézkori temető leletei, a 19. századi virágos festésű koporsók és a Hajdúkerület történeti emlékei.
REFORMÁTUS TEMPLOM - BOCSKAI TÉR
Hajdúböszörmény, Bocskai tér 1.
Tel.: -52/561-998
A Bocskai tér református temploma eredetileg gótikus stílusban épült, erődfallal, sarokbástyával körülvéve, s a város erődtemplomaként szolgált. Az 1880-82 között Cziegler Győző tervei szerint romantikus stílusban átépített monumentális templom belső kiképzése méltó külső megjelenéséhez.
Impozáns látványt nyújt az épület stílusához igazodó orgona, amely a világhírű Angster-cég terméke,s egyben az egyik legnagyobb vidéki orgona. A református lakosság növekedése miatt a 19. század végére szükségessé vált egy újabb templom építése, melyet Gerster Kálmán tervei alapján, késő eklektikus stílusban építettek fel a Kálvin téren.
REFORMÁTUS TEMPLOM -KÁLVIN TÉR
Hajdúböszörmény, Kálvin tér 19.
Tel.: 52/561-324
A Bocskai tér református temploma eredetileg gótikus stílusban épült, erődfallal, sarokbástyával körülvéve, s a város erődtemplomaként szolgált.
Az 1880-82 között Cziegler Győző tervei szerint romantikus stílusban átépített monumentális templom belső kiképzése méltó külső megjelenéséhez.Impozáns látványt nyújt az épület stílusához igazodó orgona, amely a világhírű Angster-cég terméke,s egyben az egyik legnagyobb vidéki orgona. A református lakosság növekedése miatt a 19. század végére szükségessé vált egy újabb templom építése, melyet Gerster Kálmán tervei alapján, késő eklektikus stílusban építettek fel a Kálvin téren.
PETŐFI-HÁZ
Hajdúböszörmény, Petőfi Sándor u. 15.
Tel.: +36-30/6863-702
Hajdúböszörmény egyik legpatinásabb épülete a közel 100 éves Petőfi-ház. Elegáns, neobarokk stílusú Borostyán-terme 60-100 fő, különlegesen szép bálterme 80-250 személy befogadását teszi lehetővé.
ZELEMÉRI TEMPLOMROM
Hajdúböszörmény, Bodaszőlői bekötő út
Hajdúböszörménytől délkeletre található a zeleméri templommaradvány, mely Hajdúböszörmény legrégebbi műemléke.
A neolitkori mesterséges halmon a 14. században, késő gótikus stílusban épült az egyhajós plébániatemplom tornyának két ablakvágata is megmaradt, melyek eredetileg őrtoronyként is funkcionálhattak.
A 16. században elpusztult Zelemér falu egyetlen fennmaradt emléke romantikus látványával ma is lenyűgözi a látogatókat.
HAJDÚBÖSZÖRMÉNYI TÁJHÁZAK
Hajdúböszörmény, Polgár u. 92.
Tel.: +36-20-773-3393
A tájház együttesben található alföldi típusú, tornácos, kontyolt nyeregtetős lakóépületekből és gazdasági épületekből álló öt parasztporta a 18-19. század fordulóján épült. A skanzenként működő épületegyüttesben, a kemence, a szabadtűzhely, a berendezés, valamint a kiállított tárgyak segítségével nyomon követhetjük a korabeli életmódot és a tájegységre jellemző népi építészetet.
BOCSKAI GYÓGYFÜRDŐ
Hajdúböszörmény, Uzsok tér 1.
Tel.: 52-371-653
A korszerűsített fürdőkomplexum különleges, kupolás termál-részlege mellett szezonálisan működő uszoda és élményelemekkel gazdagított strandfürdő is üzemel. A gyógyászati központban az elsősorban reumatikus, ízületi, nőgyógyászati és pajzsmirigy problémákra alkalmas gyógyvízrealapozva többek közöttszénsavas fürdő, iszappakolás, sugármasszázs, súlyfürdő is igénybe vehető. A fürdő mellett egy apartmanokkal felszerelt kemping is található.
KOPJAFÁS TEMETŐ
Hajdúböszörmény, 35-ös számú út, Temető tér
Tel.: 52/371-208
A szakrális emlékek iránt érdeklődő látogatóknak sajátos élményben lehet része, ha ellátogatnak a Nyugati temetőként emlegetett, egykori református temetőbe, ahol a 19. századi jellegzetes hajdúböszörményi sírjelek, a csónak alakú fejfák láthatóak. Protestáns temetőinkben nyugvó elhunytak jelölésére szolgált a fából faragott, bárdolt fejfa, mely méretével, díszítésével, formájával utalt az elhunyt korára, nemére és vagyoni helyzetére.
TERMÉSZETI ÉRTÉKEK
Böszörményben és környékén több természetvédelmi terület, helyi jelentőségű védett terület található. Ilyen többek között a Vidi-ér felső szakasza mentén található Nyárfás-lapos, Gyertyános tölgyes, a két, együttesen 36 hektár területű Gyöngyvirágos tölgyes, melyek utolsó hírmondói a területre egykor oly jellemző homoki gyöngyvirágos tölgyeseknek. A pródi gyepek és Bagota -puszta élővilága a Hortobággyal közel azonos. Említésre méltó a több értékes, a környéken máshol fel nem lelhető növényfaj élőhelye, a Disznósháti-gyep, s Partosrét, Nagynyerges, ami számos védett és fokozottan védett vízimadarunk fészkelő és táplálkozó területe, mindkettő védetté nyilvánítása folyamatban van. A Keleti-főcsatornán túl találhatók azok a szikes tavak, vízállások, melyek a törvény értelmében védelmet élveznek. Városunk határában egy 1971-es felmérés szerint 21 kunhalom található. A belvárosban is találkozhatunk a természet hírnökeivel. Ilyenek az oltalom alatt álló fasorok. A 70-es, 80-as években nyilvánították védetté a Dorogi úti hársfasort, továbbá a korábban említett II. Rákóczi Ferenc utcai és az Újvárosi utcai platánsort, melyek egykor az alföldi városok jellegzetes fasorai voltak.
www.hajduboszormeny.hu